Ajka

Data premiery: 30-11-2018
Reżyseria: Sergiej Dworcewoj

scenariusz Sergiej Dworcewoj, Giennadij Ostrowski
reżyseria Sergiej Dworcewoj
zdjęcia Jolanta Dylewska
dźwięk Joanna Napieralska
charakteryzacja Tomasz Matraszek

obsada Samal Jesljamowa (jako Ayka)

producenci Sergiej Dworcewoj, Martin Hampel, Thanassis Karathanos, Michel Merkt, Gulnara Sarsenowa, Anna Wydra produkcja Otter Films
współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej
dystrybucja Against Gravity

kolor, 109′

Rosja, Niemcy, Polska, Kazachstan, Chiny 2018

Ajka (Samal Jesljamowa) właśnie urodziła dziecko. Nie ma warunków, by je wychować. Mieszka w Moskwie, nie ma pracy ani własnego pokoju. Ma za to długi do spłacenia. Jednak naturalne instynkty są nie do stłumienia. Samal Jesljamowa otrzymała za swoją rolę nagrodę dla najlepszej aktorki na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Reżyser o inspiracji do stworzenia filmu

„Zaczęło się od suchej statystyki w gazecie: «W 2010 roku w szpitalach położniczych w Moskwie 248 dzieci zostało porzuconych przez matki z Kirgistanu.». Po przeczytaniu tego zdania przez długi czas byłem w szoku. Jak to możliwe? Dlaczego kirgiskie matki z własnej woli, masowo porzucają swoje dzieci w obcym kraju? Co może zmuszać je do podejmowania takich decyzji. Przecież pochodzą z Azji Centralnej, w której rodzina stanowi fundament kultury? Zrozumiałem, że muszę zrobić o tym film: o kirgiskiej dziewczynie, która porzuca swoje nowonarodzone dziecko w moskiewskim szpitalu położniczym i o okolicznościach, które ją do tego doprowadziły. «Ajka» opowiada o nas wszystkich: o tym, co się dzieje, kiedy nasza relacja z otoczeniem staje się tak trudna, że prowadzi do moralnego upadku. Natura życia i instynkt muszą wtedy interweniować i, czasami nawet wbrew jej woli, zmusić jednostkę do przewartościowania i zmiany.”

Nagrody dla filmu 

  • Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) – Nagroda Jury za najlepszą rolę kobiecą – Samal Jesljamowa
  • Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego) – Nagroda Główna
  • Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego) – Nagroda Jury Ekumenicznego
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (Festiwal All About Freedom) za wnikliwe spojrzenie na rzeczywistość, jak z sennego koszmaru. Za walkę o odzyskanie godności.