Baczyński

Data premiery: 15-03-2013
Reżyseria: Kordian Piwowarski

scenariusz i reżyseria Kordian Piwowarski
zdjęcia Piotr Niemyjski
scenografia Anna Wunderlich
kostiumy Anna Banasiak, Agata Przybył
muzyka Bartosz Chajdecki
dźwięk Leszek Freund, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński
montaż Kordian Piwowarski
charakteryzacja Marcin Rodak, Magdalena Danilewicz
kierownicy produkcji Agnieszka Karpowicz, Anna Ćwiach, Michał Walczak

producenci Tadeusz Lampka, Stanisław Szymański
produkcja Artrama Sp. z o.o. dystrybucja Studio Interfilm

obsada Mateusz Kościukiewicz (Krzysztof Kamil Baczyński), Katarzyna Zawadzka (Barbara Drapczyńska), Ewa Telega (Stefania Baczyńska, matka Krzysztofa), Marta Klubowicz (matka Basi), Artur Bachański (Kazimierz Wyka), Iga Banasiak (Aniela Kmita), Marianna Bukowska (łączniczka), Joachim Ciecierski (gestapowiec), Daniel Dobkowski (Lolek), Jan Dowjat (Tadeusz Gajcy), Tomasz Gizelski („Długi”), Józef Grzymała (Bogdan Deczkowski), Mateusz Fedorczyk (Tytus), Krzysztof Hanke (tłumacz), Łukasz Kominek (Jarosław Iwaszkiewicz), Mariusz Kostecki (ojciec Basi), Damian Kowalski (chłopiec), Tomasz Leszczyński (Jerzy Andrzejewski)

kolor, 67′

Polska 2013

„Baczyński” to film poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Każdy odbierze go po swojemu, zinterpretuje na własne potrzeby, będzie miał inne refleksje, odczucia. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie – slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością. „Baczyński” jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość,
wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo? Reżyser filmu, Kordian Piwowarski, poszukując klucza do motywacji tytułowego bohatera, znalazł człowieka nierozerwalnie związanego ze swoją twórczością. Postawa i decyzje Baczyńskiego były odzwierciedleniem tego, co pisał w wierszach, a sedno jego twórczości stanowiły lęki, pragnienia i wątpliwości, które nim targały. Poezja nadała sens jego życiu i śmierci, uwieczniła go jako legendę.