Badjao. Duchy z morza

Data premiery: 15-05-2015
Reżyseria: Eliza Kubarska

scenariusz i reżyseria Eliza Kubarska
zdjęcia Piotr Rosołowski
zdjęcia podwodne Lisa Strohmayer
korekta barwna Przemysław Niedźwiecki
dźwięk Franciszek Kozłowski
muzyka Michał Jacaszek
montaż Bartosz Pietras

producent Monika Braid koproducenci Stefan Kloos, Maciej Ostoja-Chyżyński, Filip Kovčin, Eliza Kubarska
produkcja Braidmade Films koprodukcja Kloos & Co. Medien, EBH Polska, Vertical Vision Film Studio, ZDF, Arte współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej
dystrybucja Against Gravity

kolor, 76′

Polska 2014

Film jest „podwodną” opowieścią o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych. Oś dramaturgiczna filmu to wzruszająca historia doświadczonego rybaka i jego młodego siostrzeńca. 10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego (kompresorowego, tzw. 'compressor diver') na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji, świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Nasi bohaterowie każdego dnia borykają się z przeciwnościami (m.in. psujący się ciągle silnik), a podczas głębokich nurkowań wynurzają się szybko narażając się na chorobę dekompresyjną. W ten sposób wyławiają kilka ryb, co pozwala im przeżyć, ale również uciec do pięknego podwodnego świata, w którym czują się jak prawdziwi królowie, gdzie zapominają o odrzuceniu i problemach czekających na powierzchni.
Mała łódka Alexana mija kolejne wyspy, domki na morzu, nowe kurorty… Sari stoi przed dylematem. Czy ma zostać z wujkiem i uczyć się sztuki nurkowania kontynuując tradycje Badjao, czy też wybrać bezpieczniejsze i lepiej płatne zajęcie w ośrodku turystycznym.
Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmonii ze światem natury, zmaganiu się z morzem i jego niebezpieczeństwami. Historia o przypływach i odpływach, które stają się metaforą historii o życiu, w którym nie wszystko jest przewidywalne i nic nie jest stałe. Film o przemijaniu gdzie stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.