Downtown. Miasto Downów

Reżyseria: Marta Dzido,Piotr Śliwowski

reżyseria, zdjęcia, montaż: Piotr Śliwowski, Marta Dzido
współpraca operatorska: Michał Wiśniowski, Krzysztof Wykrota
korekta barwna: Krzysztof Wykrota
edycja i rekonstrukcja dźwięku: Grzegorz Martecki
produkcja: emotikonfilm, emotikonfilm@gmail.com, tel. 606 488 729, 691 916 731

współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Film dokumentalny

Polska 2010

Dokument opowiadający o projekcie fotograficznym Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje, specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielają się w role bohaterów swoich marzeń.

Autorzy filmu półtora roku towarzyszyli z kamerą bohaterom i bohaterkom projektu. Film śledzi pierwsze spotkania fotografa z modelami a także z ich rodzinami. Twórcy obserwowali kształtowanie się ich wzajemnych relacji, szukając odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania i marzenia? Jacy są?

Piotr Śliwowski

Reporter, dokumentalista. „Downtown” to jego filmowy debiut. Brał udział w filmowym projekcie artystycznym Artura Żmijewskiego „Powtórzenie”. Założyciel firmy producenckiej Emotikonfilm.

Marta Dzido

Pisarka, reżyserka i producentka. Autorka dwóch powieści: „Małż” i „Ślad po mamie”. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Jest autorką zdjęć do filmu „Podziemne państwo kobiet”.

Wspólna filmografia reżyserska:

2010: Downtown. Miasto Downów.