Galeria Ady

Reżyseria: Uładzimir Kołas

scenariusz i reżyseria Uładzimir Kołas
zdjęcia Uładzimir Babaryka, Jury Plushchau, Henadz Zayats
montaż Jury Pivavarau
produkcja Telewizja Polska – Biełsat TV; Studio Filmowe Everest, pl. Zwycięstwa 2d /2, 90-312 Łódź, tel./fax +48 42 676 75 41, +48 609 333 407, e-mail: kasia@studioeverest.pl, www.studioeverest.pl

Betacam, 53′
Polska 2008

Akcja filmu rozgrywa się na Witebszczyźnie, gdzie bieda tworzy przygnębiający kontrast z nadzwyczajnym pięknem tamtejszej przyrody. Ada z mężem Olegiem pracuje w gospodarstwie rolnym. Ale Ada ma swoją pasję: koresponduje z malarzami i urządza plenery. Część dzieł zostaje potem u niej, dlatego Ada kupiła jeszcze jeden wiejski domek i powiesiła tam obrazy, tworząc prawdziwą galerię sztuki. By zorganizować plener, Ada potrzebuje pomocy sąsiadów. Ich reakcje są różne: apatia, nieufność, lenistwo. Na Białorusi wolnomyślicielstwo nie jest dobrze widziane i nawet tak niewinne hobby jak plenery malarskie i galeria sztuki – okazuje się niebezpieczne i wymaga nieprzeciętnego bohaterstwa.

Nagrody (wybór):

  • Festiwal Filmów i Programów Telewizyjnych Chanty-Mansijsk (Rosja) 2008 – pierwsza nagroda w kategorii „Charakter Narodowy”
  • Festiwal Prix Europa, Berlin 2008 – Nagroda Specjalna Prix Europa
  • MF Kreatywnych Filmów Dokumentalnych, La Rochelle (Francja) 2008 – Główna Nagroda