MOJA BEZSENNA CIEMNOŚĆ

Reżyseria: Ryszard Lenczewski

reżyseria: Ryszard Lenczewski
scenariusz: Ryszard Lenczewski
zdjęcia: Ryszard Lenczewski
kierownictwo produkcji: Joanna Tatko 

producent: Małgorzata Staroń 
produkcja: Staron – Film
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Barwny, 7’52”

Eksplikacja autora filmu: „Bezsenność i ciężka choroba coraz częściej skłaniają mnie do myślenia o przeszłości. W nieprzespane noce rozmyślam o tym, co przeminęło, cofając się w czasie coraz dalej. Pomysł opowiedzenia o stanach mojego umysłu przychodzi, gdy którejś nocy zaczynam patrzeć na stare fotografie wiszące na ścianach. Są wśród nich zdjęcia z przeszłości zawodowej oraz moich podróży po świecie, ale też ze szpitala, gdy tuż po operacji leżę podłączony do przeróżnych medycznych urządzeń. Jest zdjęcie córki karmionej przez żonę, są wspomnienia ze szkoły średniej i pierwszych muzycznych fascynacji, są rodzice na starych fotografiach z dzieciństwa oraz ledwo siedzący chłopczyk owinięty w kocyk. Docieram do początków swojego życia i wszystko to szybko rozmywa się w szarości…”

Ryszard Lenczewski
W 1974 ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi, a w 1975 roku po raz pierwszy sprawował funkcje operatora kamery przy filmie Grzegorza Królikiewicza „Wieczne pretensje”. Współpracuje z wieloma wybitnymi reżyserami filmowymi (m.in. Ryszard Ber, Jacek Bromski, Zbigniew Kamiński, Andrzej Krakowski). Pracuje też przy tworzeniu spektakli Teatru Telewizji. Do tej pory pracował przy prawie 100 produkcjach w 32 krajach.
Ma na swoim koncie nagrody za filmy: „Pięciobój nowoczesny”(MFF w Linz), „Pałac”(Gdynia Festiwal Filmowy), „Wojenna narzeczona”(BAFTA), „Last resort”(Nagroda Główna „Golden Camera 300” na MF Operatorów Filmowych „Manaki Brothers”), „Charles II: The Power & The Passion” (BAFTA), „Lato miłości”(„Bronze Camera 300 na MF Operatorów Filmowych „Manaki Brothers” oraz Europejską Nagrodę Filmową), „Kobieta z Piątej Dzielnicy”(Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) oraz za serial „Anna Karenina” (BAFTA-nominacja, Nagroda Royal Television Society).
Autor zdjęć do obrazów tj. „U Pana Boga za piecem” czy „U Pana Boga w ogródku” w trakcie swojej wieloletniej przygody z filmem miał okazję spróbować swoich sił również jako scenarzysta, reżyser filmowy czy pracować jako reżyser efektów specjalnych przy polsko- amerykańskiej produkcji „Biały smok”. W 2005 roku zdobył stopień doktora habilitowanego sztuki filmowej, a w 2010 tytuł profesora sztuki filmowej. Współautor zdjęć do oscarowej „Idy” Pawła Pawlikowskiego. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2013). Laureat Nagrody „Golden Camera 300” za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych „Manaki Brothers” w Bitoli (2014). Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do „Idy” oraz nominowany do Oscara za zdjęcia do tego filmu. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS).