MOWA PTAKÓW

Data premiery: 2019-09.-27
Reżyseria: Xawery Żuławski

reżyseria: Xawery Żuławski
scenariusz: Andrzej Żuławski
zdjęcia: Andrzej J. Jaroszewicz, Marian Prokop
scenografia: Elwira Pluta
kostiumy: Anna Englert
muzyka: Andrzej Korzyński
dźwięk: Jacek Hamela
montaż: Wojciech Włodarski
charakteryzacja: Olga Nejbauer, Magdalena Kakietek
kierownictwo produkcji: Konrad Wróblewski
Barwny, 138 min

obsada: Sebastian Fabijański, Eryk Kulm Jr., Jaśmina Polak, Sebastian Pawlak, Katarzyna Chojnacka, Andrzej Chyra, Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Żaneta Pali-ca, Wiktor Zborowski

producent: Marcin Wierzchosławski
produkcja: Metro Films
koprodukcja: Studio Produkcyjne Orka, MX35 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej 
dystrybucja: Velvet Spoon

Historia Mariana, trzydziestoletniego polonisty z liceum, który po wyrzuceniu z pracy musi ułożyć sobie życie na nowo, oraz jego kolegi – Ludwika, nauczyciela historii, który szuka sposobu na funkcjonowanie w brutalnej rzeczywistości zawodowej.

Xawery Żuławski
Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Sukces przyniósł mu już pierwszy film pełnometrażowy – zrealizowany w 2006 roku dramat „Chaos”, który zdobył nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz główną nagrodę na Festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie. Najważniejszą pozycją w dorobku artysty jest ekranizacja kultowej powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska” (2009) z Borysem Szycem w roli głównej. Film został nagrodzony m. in. Srebrnymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. Xawery Żuławski reżyseruje wraz z Piotrem Kielarem program „Poza Kontrolą” na TVP Kultura, gdzie prezentowane są młode niezależne zespoły muzyczne. W swoim dorobku ma również reżyserię wybranych odcinków takich seriali, jak „Pitbull” (2007) i „Aida” (2011) oraz świetny serial „Krew z Krwi”(2012) zrealizowany dla Canal+. W 2009 roku otrzymał Złotego Glana, nagrodę kina Charlie w Łodzi dla niepokornych artystów niezależnych.