Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni...

Reżyseria: Andrzej B. Czulda

reżyseria Andrzej B. Czulda
scenariusz Andrzej B. Czulda, Jan Dominikowski
zdjęcia Jacek Siwecki
opracowanie muzyczne Bogumiła Kłopotowska
kostiumy Elżbieta Wapszko-Sułek
montaż Paweł Makowski
dźwięk Bogumiła Kłopotowska, Robert Buczkowski
kierownictwo produkcji Krzysztof Sułek
komentarz Zdzisław Szczepaniak

obsada Marek Budzisz (policmajster), Jolanta Daszyńska (baronowa Heinzl), Krzysztof Daszyński (baron Heinzl), członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł”

produkcja Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, ul. Kilińskiego 210, 93-106 Łódź, tel. +4842 68409 45, e-mail: wfo@wfo.com.pl, www.wfo.com.pl
współfinansowanie Miasto Łódź; Urząd Marszałkowski w Łodzi; MPK Łódź; PKO Bank Polski; Opal Property Developments; Łódź Kaliska Klub; Puk Klepsydra

DV, kolor, stereo, 55′
Polska 2009

Film o Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, należącym, obok warszawskich Powązek i krakowskich Rakowic, do nekropolii o wyjątkowym znaczeniu historycznym i artystycznym. Miejsce pochówku przedstawicieli starych mieszczańskich rodów i wielkich przemysłowców, a także łodzian zasłużonych dla miasta.
Jego trójwyznaniowy charakter, a także piękno kompozycji, na którą składa się cały zabytkowy krajobraz z pomnikowymi drzewami, wysmakowanymi artystycznie rzeźbami i wspaniałymi kaplicami grobowymi sprawia, że jest to cmentarz unikatowy w Europie.