NIEBIESKIE CHACHARY

Data premiery: 2019-11-15
Reżyseria: Cezary Grzesiuk

reżyseria: Cezary Grzesiuk,
scenariusz: Cezary Grzesiuk
zdjęcia: Cezary Grzesiuk, Paweł Labe, Tomasz Szołtys, Jan Mamoń, Ireneusz Sobierajski, Karol Czyż, Marcin Banot, Radosław Kowalczyk
muzyka: Rafał Rozmus
montaż: Cezary Grzesiuk, Cezary Grzesiuk jr
kierownictwo produkcji: Mariusz Ślosarczyk, Cezary Grzesiuk jr, Grzegorz Jóźwik
Barwny, 94 min

producent: Cezary Grzesiuk
produkcja: Blue Dream Film 
koprodukcja: Instytucja Filmowa Silesia Film 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Śląski Fundusz Filmowy
dystrybucja: Holly Pictures

Dlaczego człowiek zostaje kibicem? Emocje, pasja, bycie we wspólnocie czy może wyjątkowa historia klubu? Co kieruje futbolowymi fanatykami? Cezary Grzesiuk przez dekadę filmował życie fanów Ruchu Chorzów. Wiele lat pracy dało możliwość sfotografowania zamkniętego środowiska piłkarskich fanatyków. Nie z boku, nie zza szpaleru policjantów, ale z samego środka stadionowego „młyna”. Umożliwiło to pokazanie jasnych i ciemnych stron kibicowskiego świata w Polsce i za granicą. Jednym z wątków filmu jest przyjaźń sympatyków Atlético Madryt i Ruchu Chorzów, innym chuligański kodeks przekazywany z ojca na syna. Przenikając przez różne grupy kibicowskie, reżyser oddaje głos fanom i fanatykom starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest współczesny kibic.

Cezary Grzesiuk
Brał udział w postprodukcji zarówno wielkobudżetowych widowisk, takich jak „Ogniem i mieczem” (1999) Jerzego Hoffmana i „Quo Vadis” (2001) Jerzego Kawalerowicza, jak i nagradzanych na festiwalach filmów artystycznych, m. in. „Skazanego na bluesa” (2005) i „Różyczki” (2010) Jana Kidawy Błońskiego oraz „Czterech nocy z Anną” (2004) Jerzego Skolimowskiego. Stały współpracownik jednego z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów, Andrzeja Jakimowskiego. W 2016 roku odznaczony brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat licznych nagród indywidualnych, m. in. nagród za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „Przystań” (1997) Jana Hryniaka oraz za „Ogniem i mieczem”