POWRÓT

Data premiery: 2019-04-05
Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz

reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
scenariusz: Katarzyna Terechowicz, Magdalena Łazarkiewicz,
zdjęcia: Wojciech Todorow
scenografia: Elwira Pluta:
kostiumy: Dorota Roqueplo,
muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
dźwięk: Artur Kuczkowski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński,
montaż: Witold Chomiński,
kierownictwo produkcji: Agata Sikora
Barwny, 105 min

obsada: Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Katarzyna Herman, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak, Stanisław Cywka, Dawid Rostowski

producent: Lambros Ziotas,
produkcja: Argomedia Sp. z o.o.
koprodukcja: Piramida Film, D35, Dreamsound, Studio Filmowe Wrocław, Chimney Poland, Odra Film 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Dolnośląski Konkurs Filmowy 
dystrybucja: Holly Pictures

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.
Przejmujący dramat o samotności i wykluczeniu, o psychologicznych skutkach życia w rodzinnym i środowiskowym terrorze. Stawiający pytanie, czy dopuszczalne jest akceptowanie przemocy w społeczeństwie powszechnie deklarującym, iż w życiu codziennym kieruje się zasadami dekalogu.

Magdalena Łazarkiewicz
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim (1976). W latach 1977-78 kierownik literacki Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Od roku 2011 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” w Warszawie. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Siostra reżyserki Agnieszki Holland, matka kompozytora Antoniego Łazarkiewicza.

Filmografia:
1985: Przez dotyk (At a Touch), 1989: Ostatni dzwonek (The Last School Bell), 1991: Odjazd (The Trip), 1992: Białe małżeństwo (White Marriage), 1997: Drugi brzeg (The Other Shore), 1999: Na koniec świata (To the End of the World), 2014: Karski, Nieobecność, 2018: Powrót