SYNDROM ZIMOWNIKÓW

Reżyseria: Piotr Jaworski

reżyseria: Piotr Jaworski
scenariusz: Piotr Jaworski
zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
montaż: Tomasz Bujko, Zbigniew Osiński
dźwięk: Kamil Sajewicz
animacja: Jarosław Konopka
kierownictwo produkcji: Kamil Skałkowski
Barwny, 72 minuty

producent: Janusz Skałkowski, Kamil Skałkowski
produkcja: Kalejdoskop Film
koprodukcja: TVP, EBH Polska, Cine Village
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Czy profesor Jan Terelak należy do „elitarnego” grona najbardziej nieetycznych eksperymentatorów? Polski naukowiec badał granice ludzkiej wytrzymałości psychicznej w ekstremalnych warunkach odosobnienia na Antarktydzie. Punktem wyjścia dokumentu jest dziennik psychologa. Projekt sprzed czterdziestu lat poświęcony był badaniu stanu psychicznego polarników w polskiej bazie. Mężczyźni znajdowali się w sytuacji zamknięcia, porównywalnej do misji kosmicznej. Film rekonstruuje te wydarzenia, odnosząc się do kontekstu epoki i przemian w pojmowaniu nauki.

Piotr Jaworski
scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie oraz reżyserii telewizyjno-filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor wielu filmów dokumentalnych.

Filmografia:
1996: Na zlecenie, 1997: Hotel Panoptikon , 2000: Na ratunek, 2003: Szukam miłości, 2009: Dekalog. Po Dekalogu – Szóste , 2009: Kiedyś w Afryce, 2012: Modlitwa, 2014: Od początku do końca i początku, 2018: Rzeczpospolita Zakopiańska, 2019: Syndrom zimowników