SYNEK

Reżyseria: Paweł Chorzępa

reżyseria: Paweł Chorzępa
zdjęcia: Paweł Chorzępa
montaż: Agata Cierniak, Alan Zejer
kierownictwo produkcji: Joanna Dobrzańska, Anna Huth, Dominika Mandla
Barwny, 40 min

producent: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Bees Film House, Telewizja Polska, Mandla Media, Instytucja Filmowa Silesia Film, Uniwersytet Śląski (Katowice) – Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Śląski Fundusz Filmowy

Historia trudnej miłości między ojcem a synem oraz nieustającej walki o wolność.
Marcin – główny bohater – został skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem FAS, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo. Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

Paweł Chorzępa
Reżyser, operator. Od 2011 roku wykładowca w Zakładzie Realizacji Obrazu Telewizyjno- Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie w 2016 roku obronił pracę doktorską. Absolwent studiów magisterskich w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Autor zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych: Kawałek lata” (2010) i „Zud” (2016) w reż. Marty Minorowicz, „Decrescendo” (2011) i „Mój dom” (2012) w reż. Magdaleny Szymków, „Kiedy będę ptakiem” (2013) w reż. Moniki Pawluczuk, „Polonez” (2016), „Pierwszy Polak na Marsie” (2016) i „Relax” (2018) w reż. Agnieszki Elbanowskiej, „Opera o Polsce” (2017) w reż. Piotra Stasika, a także „New Born” (2018) w reż. Lidii Dudy.