Z WNĘTRZA

Reżyseria: Cezary Grzesiuk

reżyseria: Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński 
scenariusz: Krystian Kamiński, Cezary Grzesiuk
zdjęcia: Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński, Piotr Dmochowski
muzyka: Rafał Rozmus
montaż: Cezary Grzesiuk
kierownictwo produkcji: Cezary Grzesiuk, Łukasz Wójcik
Barwny, 90 min

producent: Cezary Grzesiuk
produkcja: Blue Dream Film
koprodukcja: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Fundacja Beksiński, Telewizja Polska
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Zdzisław Beksiński (1929-2005), to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Jego surrealistyczne, wizyjne malarstwo, po dziś dzień budzi szerokie zainteresowanie wśród odbiorców i pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. W latach 1987-1997 Beksiński dokumentował kamerą video życie rodzinne i proces powstawania swoich obrazów. Film „Z wnętrza” w całości składa się z materiałów zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten unikatowy intymny dziennik, jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji. Twórcy filmu starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału video, jaki pozostawił po sobie Beksiński. Film ten jest swoistą ostatnią pracą mistrza, ostatnią próbą zmierzenia się z nieubłaganie upływającym czasem.

Cezary Grzesiuk
Brał udział w postprodukcji zarówno wielkobudżetowych widowisk, takich jak „Ogniem i mieczem” (1999) Jerzego Hoffmana i „Quo Vadis” (2001) Jerzego Kawalerowicza, jak i nagradzanych na festiwalach filmów artystycznych, m. in. „Skazanego na bluesa” (2005) i „Różyczki” (2010) Jana Kidawy Błońskiego oraz „Czterech nocy z Anną” (2004) Jerzego Skolimowskiego. Stały współpracownik jednego z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów, Andrzeja Jakimowskiego. W 2016 roku odznaczony brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat licznych nagród indywidualnych, m. in. nagród za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „Przystań” (1997) Jana Hryniaka oraz za „Ogniem i mieczem”.

Filmografia: 1996: Nie ma przebacze-nia (No Forgiveness), 2004: Moje życie dla niego (My Life for Him), 2011: Szerokie oko (Wide Eye), 2014: Metr od świętości (One Meter of Holiness), 2018: Niebieskie chachary (Blue Skallywags)