Aktualności

„Hura, wciąż żyjemy!” z nagrodą na Slamdance

Film „Hura, wciąż żyjemy!” w reżyserii Agnieszki Polskiej otrzymał nagrodę AGBO Fellowship na festiwalu Slamdance w USA. Dedykowana jest utalentowanym twórcom, którzy właśnie ukończyli swój pierwszy film. Obraz jest współfinansowany przez PISF. Film był premierowo pokazywany na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Przedstawia artystyczną komunę, która pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, ale podczas przygotowań do produkcji znika tajemniczy Reżyser. Bohaterowie z jednej strony są nim zafascynowani, z drugiej życzą mu jak najgorzej. Gdzie się podział i kim jest człowiek, który tak mocno wpływa na życie kolektywu? Dynamika relacji między ludźmi żyjącymi w artystycznej i emocjonalnej symbiozie okazuje się wybuchowa i toksyczna. Inspiracją dla filmu była grupa artystyczna, której przywodził  Rainer Werner Fassbinder.
26.02.2021

Film „Ściana cieni” na ekranach kin

Współfinansowany przez PISF film Elizy Kubarskiej i Moniki Braid – „Ściana cieni” można już oglądać na ekranach polskich kin. Widzowie będą uczestniczyć w emocjonującej i momentami dramatycznej wyprawie himalaistów na Kumbhakarnę, opowiedzianej z perspektywy nepalskich Szerpów. „Ściana cieni” („The Wall of Shadows”) była dotąd pokazana na festiwalach na całym świecie. Od Hot Docs w Toronto, gdzie odbyła się światowa premiera filmu – przez kanadyjskie Banff Centre Mountain Film Festival oraz Vancouver International Mountain Film Festival – VIMFF (nagroda Best Adventure Film), norweski Bergen International Film Festival (nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego), duński Nordic Adventure Film Festival – NAFF, niderlandzki IDFA, aż po brytyjski Kendal Mountain Festival.
26.02.2021

BNP Paribas Green Film Festival w sierpniu

Do 5 czerwca można zgłaszać filmy na BNP Paribas Green Film Festival. Znana jest już data tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 15-22 sierpnia br. w kilku plenerowych kinach w Krakowie. Festiwal to cykl wydarzeń, które promują proekologiczne postawy poprzez pokazy najlepszych światowych produkcji poruszających tematykę ochrony środowiska oraz towarzyszące im wykłady, dyskusje, czy warsztaty. Tym samym działania te wpisują się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które są bliskie organizatorom i partnerom Festiwalu. Zgłoszenia filmu na festiwal można dokonać tu: https://www.greenfestival.pl/submit/
25.02.2021

Nie żyje Alicja Helman

Zmarła prof. Alicja Helman. Z wykształcenia muzykolog, była pionierką polskiej filmologii – teoretykiem i historykiem filmu, tłumaczką oraz eseistką. Miała 85 lat. Ukończyła studia muzykologiczne na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1955–1973 pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1973–1986) i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (od 1986). Kierownik Katedry Teorii Filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, a następnie jego dyrektor (do 2007). Członkini PAU, Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, Deutsche Gesellschaft für Semiotic Studies oraz International Association for Semiotic Studies. Jej ostatnia posada to profesor w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
25.02.2021

ACE 31 czeka na producentów filmowych

Do 3 maja można składać aplikacje do programu szkoleniowego ACE 31 dla producentów filmowych. Zakwalifikowanych zostanie 18 projektów, które będą spełniały warunki koprodukcji i skierowane będą na rynek międzynarodowy. Ich producenci po odbyciu szkolenia mają szansę dołączyć do sieci ACE. Według organizatorów program szkoleń ma na celu wzmocnić niezależnych producentów, a także pomóc im poradzić sobie z wyzwaniami jakie niesie ze sobą zmieniający się rynek filmowy. Zgłosić może się właściciel, partner bądź pracownik firmy producenckiej, która ma w dorobku przynajmniej jeden film pełnometrażowy oraz dysponuje projektem, który może przyciągnąć międzynarodowych partnerów. Zainteresowani aplikowaniem powinni skontaktować się poprzez: info@ace-producers.com, aby ustalić czy spełniają warunki zgłoszenia do programu i umówić się na spotkanie z koordynatorem Alem Williamsem.
24.02.2021

Polskie animacje w konkursie festiwalu SXSW

Współfinansowane przez PISF animacje „Własne śmieci” Darii Kopiec oraz „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak wezmą udział w międzynarodowym konkursie amerykańskiego South by Southwest. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się od 16 do 20 marca br. South by Southwest (SXSW) w miejscowości Austin to – obok imprezy w Sundance – jedno z najważniejszych wydarzeń kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Oprócz pokazów filmowych ważnym elementem są również działania intermedialne, a także spotkania i panele dyskusyjne.
24.02.2021

Polskie krótkie metraże w programie festiwalu w Lille

Cztery polskie produkcje znalazły się w oficjalnej selekcji European Film Festival we francuskim Lille. To „Ostatni gwizdek” Karola Lindholma (konkurs główny), a także „Marcel” Marcina Mikulskiego, „Tunel” Julii Benedyktowicz i „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz (sekcja Autres Regards). Filmy dostały dofinansowanie z PISF. European Film Festival, którego 37. edycja odbędzie się w dniach 2-7 kwietnia br., to trzeci największy festiwalu krótkich metraży we Francji. Organizatorzy podali, że zgłosiło się 3900 filmów, z czego komitet selekcyjny wybrał 69 najlepszych tytułów. 
23.02.2021

Nabór filmów na festiwal Dwa Brzegi

Do 15 maja można zgłaszać filmy do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. 15 edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 31 lipca-8 sierpnia br. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Do konkursu zakwalifikowane zostaną filmy trwające maksymalnie 35 minut, wyprodukowane w 2020 lub 2021 roku. Starsze zostaną dopuszczone, o ile ich pokaz na festiwalu będzie pierwszą prezentacją w Polsce. Zgłaszać można fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne. Nabór odbywa się poprzez platformę FilmFreeway. Wystarczy założyć swojemu filmowi konto, załadować kopię podglądową i zgłosić go na Dwa Brzegi: www.filmfreeway.com/festival/tworiversides. Opłata za zgłoszenie wynosi 5 USD. Filmy zakwalifikowane do konkursu oceniane są przez jury, które przyzna nagrody za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia.
19.02.2021

Zwiastun filmu „Każdy ma swoje lato”

Współfinansowany przez PISF film „Każdy ma swoje lato” to debiut fabularny Tomasza Jurkiewicza. Obraz miał swoją premierę podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie był pokazywany w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. 12 marca film trafi na ekrany polskich kin, a już teraz dostępny jest jego zwiastun, który można zobaczyć poniżej. Akcja filmu Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny, który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny. W Agacie, która gotuje na oazie, zakochuje się 17-letni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć, nieoczekiwanie prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy.  
17.02.2021

Wenecki Tydzień Krytyków czeka na zgłoszenia

Do 1 lipca można zgłaszać filmy na Międzynarodowy Tydzień Krytyków Filmowych w Wenecji. Organizatorzy czekają przede wszystkim na pełnometrażowe filmy debiutantów z całego świata. 36. edycja imprezy odbędzie się od 1 do 11 września br. Międzynarodowy Tydzień Krytyków to niezależne wydarzenie odbywające się równolegle do Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jego organizatorem jest Italian National Syndicate of Film Critics. Filmy, które znajdą się w selekcji będą rywalizować o Venice International Film Critics’ Week Audience Award (5 tys. EUR) oraz inne nagrody. Ponadto mogą się ubiegać o Lwa Przyszłości, czyli nagrodę im. Luigiego De Laurentiisa dla debiutanckiego filmu (100 tys. USD), której laureat zostanie wyłoniony spośród wszystkich sekcji weneckiego festiwalu.
17.02.2021

Trwa nabór na CEDOC MARKET

Do 21 marca można aplikować na kolejną edycję marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market). Odbędzie się w ramach KFF Industry podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako element programu Doc Lab Poland. Zgłaszać mogą się producenci mający projekt filmu dokumentalnego w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem.  
15.02.2021

Polski projekt nagrodzony na dok.incubator

„Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego otrzymał nagrodę na gali zakończenia międzynarodowego programu rozwoju filmów dokumentalnych dok.incubator 2020/2021. Projekt otrzymał dofinansowanie z PISF. dok.incubator to intensywne sześciomiesięczne warsztaty międzynarodowe w zakresie montażu, marketingu i dystrybucji. Skierowane są do twórców projektów pełnometrażowych filmów dokumentalnych we wczesnej fazie montażu (rough cut). Warsztaty są podzielone na trzy tygodniowe sesje, podczas których osiem wyselekcjonowanych zespołów złożonych z trzech twórców: producenta, reżysera i montażysty korzysta z indywidualnego wsparcia ponad 30 doświadczonych ekspertów: producentów i montażystów, a także specjalistów z zakresu PR i marketingu oraz dystrybutorów. Pracują oni nad ostateczną wersją filmu oraz odpowiednimi strategiami dystrybucji i marketingu dla szerszej publiczności.
15.02.2021

Trwa nabór zgłoszeń do Nagród PSC

Do 26 lutego można zgłaszać propozycje produkcji do Nagród PSC. Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz kolejny uhonoruje swoją nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego, a po raz trzeci również autorów zdjęć do filmu dokumentalnego i serialu. Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba być członkiem PSC. Z kolei prawo do głosowania na  Nagrodę  PSC mają wyłącznie autorzy zdjęć zrzeszeni w Stowarzyszeniu. 13 marca zostanie ogłoszonych 5 nominowanych filmów w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny”, a galę wręczenia nagród zaplanowano na 27 marca br. Podobnie jak w poprzednich latach podczas uroczystości artystom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i promocji polskiej kinematografii zostaną wręczone nagrody specjalne.
12.02.2021

Magnus von Horn z nagrodą na festiwalu w Göteborgu

Reżyser filmu „Sweat” Magnus von Horn otrzymał Angelos Award – nagrodę Church of Sweden’s na 44. Göteborg Film Festival. Współfinansowana przez PISF polsko-szwedzka produkcja rywalizowała tam w Nordic Competition, w którym triumfował szwedzko-włosko-duński obraz „Tygrys” (reż. Ronnie Sandahl). Film Magnusa von Horna to laureat Srebrnych Lwów na ostatnim FPFF w Gdyni, a także nagrody Cineuropa na 32. Trieste Film Festival. W 2020 roku „Sweat” zwyciężył na 56. Chicago International Film Festival, a także znalazł się w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects w Toronto. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, oprócz Srebrnych Lwów, zdobył też pięć nagród indywidualnych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za reżyserię (Magnus von Horn), zdjęcia (Michał Dymek), montaż (Agnieszka Glińska), główną rolę kobiecą (Magdalena Koleśnik) oraz drugoplanową rolę kobiecą (Aleksandra Konieczna).
12.02.2021

Giornate degli Autori czeka na zgłoszenia filmów

Ruszył nabór filmów na Giornate degli Autori w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcje do selekcji można zgłaszać do 18 czerwca. 18. edycja wydarzenia odbędzie się od 1 do 11 września br. Zgłaszane produkcje muszą być przed światową premierą (dotyczy filmów włoskich) lub międzynarodową (dla pozostałych). Przyjmowane są wyłącznie fabuły oraz dokumenty dłuższe niż 60 minut.
11.02.2021

Sześć polskich animacji na festiwalu Kaboom w Holandii

„Jestem tutaj” Julii Orlik, „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak, „Plantarium” Tomka Duckiego, „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy, „Marbles” Natalii Spychały i „Kaprysia” Betiny Bożek znalazły się w oficjalnej selekcji Kaboom Animation Festival w Holandii. Większość z filmów dofinansował PISF. Wydarzenie odbędzie w formule online w dniach 31 marca-4 kwietnia br. Autorką scenariusza oraz reżyserką animacji „Jestem tutaj” jest Julia Orlik, studentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Ma ona na koncie dwa obrazy: ,,Bankiet” (2016) i ,,Mój dziwny starszy brat” (2018). Film „Jestem tutaj” zdobył do tej pory Grand Prix na festiwalach: PÖFF Shorts w Estonii oraz polskim Etiuda&Anima, a także I Nagrodę w konkursie francuskiego Nice Short Film Festival i statuetkę Złotego Gołębia na niemieckim DOK Leipzig. Ponadto otrzymał specjalne wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Nagrodę Publiczności na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.
11.02.2021

„Boże Ciało” z nominacją do francuskich Cezarów

Współfinansowany przez PISF film Jana Komasy „Boże Ciało” został nominowany do nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Polska produkcja znalazła się wśród pięciu tytułów i o statuetkę Cezara powalczy w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. W tym gronie obok „Bożego Ciała” są też: koprodukcja hiszpańsko-indyjsko-kanadyjsko-amerykańsko-brytyjska „1917” Sama Mendesa, amerykańskie „Mroczne wody” Todda Haynesa, duński „Na rauszu” Thomasa Vinterberga oraz hiszpański „La Virgen de Agosto” Jonasa Trueby. 46. ceremonia wręczenia francuskich Cezarów odbędzie się 12 marca br. Pełna lista nominacji
10.02.2021

„Szarlatan” i „Aida” powalczą o nominacje do Oscara

Współfinansowane przez PISF filmy „Szarlatan” Agnieszki Holland i „Aida” Jasmili Žbanić znalazły się wśród 15 tytułów na skróconej liście kandydatów do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na nominację do Oscara ma także szansę „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, w której shortlista nie jest ogłaszana. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca br. „Szarlatan” to czesko-polsko-irlandzko-słowacka koprodukcja, która w oscarowym wyścigu reprezentuje Czechy. To oparty na faktach dramat, który opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu – Janie Mikolášku. Był on medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, a także komunistyczny premier i prezydent kraju Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.
10.02.2021

Polska koprodukcja na Berlinale

Współfinansowany przez PISF film „Misja Ulji Funk” będzie mieć swoją światową premierę na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ta familijna komedia przygodowa, będąca międzynarodową koprodukcją z udziałem polskich twórców, zostanie zaprezentowana w sekcji konkursowej „Generation”. Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal w Berlinie odbędzie się w hybrydowej formule. W dniach 1-5 marca jurorom zostaną zaprezentowane filmy na zamkniętych pokazach, a targi European Film Market dla branży przeniesiono w całości do Internetu. Pokazy z udziałem widzów zaplanowane są na czerwiec tego roku. Więcej informacji o projekcie i jego premierze na Berlinale tu: https://www.berlinale.de/en/news-topics/news/detail_64265.html
09.02.2021

Przedłużony nabór do NEW POLISH FILMS i NEW POLISH SHORTS

Do 14 lutego przedłużony został czas na zgłoszenia filmów w związku z przygotowaniem katalogów NEW POLISH FILMS i NEW POLISH SHORTS 2021. Chodzi o pełnometrażowe i krótkometrażowe projekty fabularne, animowane i dokumentalne. Zgłoszenia do PISF należy dokonać poprzez wypełnienie formularza. Katalogi prezentują polskie filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe wszystkich rodzajów (fabuła, animacja, film dokumentalny) po zakończeniu okresu zdjęciowego i będą dostępne w formie dwóch plików PDF na European Film Market oraz Marche du Film. Obecność filmu w katalogach PISF jest szansą na promocję tytułu wśród potencjalnych koproducentów, inwestorów, selekcjonerów festiwali, agentów sprzedaży i innych przedstawicieli branży filmowej.
08.02.2021

Film „Geniusze” na festiwalach w Australii i USA

Opowieść o życiu wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama będą mieli szansę zobaczyć widzowie w Australii i USA. Film „Geniusze” znalazł się w programie imprez m.in. w Nowym Jorku, Atlancie, Portland, Palm Beach, San Diego, Seattle, San Francisco oraz australijskim Jewish International Film Festival. Do polskich kin film ma trafić jeszcze w tym roku. Jego światowa premiera odbyła się w styczniu 2020 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs. Następnie prezentowany był jako film otwarcia International Peace Film Festival in Pyeongchang w Korei i w ramach festiwalu AMPLIFY! w Wielkiej Brytanii. Następnie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fort Lauderdale (USA), gdzie otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Jury dla Najlepszego Filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego. Na festiwalu filmowym w Cottbus film otrzymał nagrodę „Cottbus to Theaters”.
08.02.2021