1% dochodu z biletów dla powstańców

9 maja na ekrany kin wejdzie „Powstanie Warszawskie” – pierwszy na świecie wojenny dramat non-fiction. Muzeum Powstania Warszawskiego – producent obrazu, Next Film – jego dystrybutor, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz sieć kin w Polsce przekażą 1% dochodu ze sprzedaży biletów na rzecz powstańców.

Kampania społeczna na rzecz powstańców

Cieszę się, że zarówno Polski Instytut Sztuki Filmowej, jak i nasz dystrybutor Next Film pomogli namówić wszystkie kina, żeby 1 procent ceny biletu był przeznaczony dla dwóch organizacji kombatanckich zrzeszających powstańców. Ci ludzie są coraz starsi i sami to podkreślają. Część mieszka poza Warszawą, nie ma pieniędzy na lekarstwa ani na lekarza. A jeśli któryś z nich będzie miał kłopoty materialne czy zdrowotne, to będzie wspierany z tego właśnie funduszu. Oczywiście to jest tylko kropla w morzu potrzeb, ale chcemy uświadomić ludziom, że żyją wśród nas bohaterowie – mówi w dzisiejszym wywiadzie dla Polska The Times dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

 

Dziś żyje 3430 żołnierzy Powstania Warszawskiego. Średnia ich wieku wynosi 89 lat. Pomoc weteranom będzie polegać na przekazaniu 1% dochodu ze sprzedaży biletów na film „Powstanie Warszawskie” dwóm organizacjom zrzeszającym powstańców – Związkowi Powstańców Warszawskich oraz Światowemu Związkowi Żołnierzy AK. Dodatkowo TVP bezpłatnie wyemituje spoty reklamujące kampanię „1 proc. dla Powstańców Warszawskich”.

Powstanie, jakiego nie znamy

Kroniki z Powstania Warszawskiego, jakie widzieliśmy do tej pory, przedstawiają niemy, czarno-biały świat, który dla nas wydaje się tylko wspomnieniem. Film „Powstanie Warszawskie” uczyni ten świat namacalnym. Najnowszy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego nie ma swojego odpowiednika w skali światowej – to pierwszy na świecie wojenny dramat non-fiction. Warstwa wizualna filmu jest dokumentem, gdyż została w całości zmontowana z oryginalnych powstańczych kronik, natomiast warstwa dźwiękowa jest fabułą i opowiada o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Producentami filmu są Jan Ołdakowski (Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Piotr Śliwowski (Kierownik Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego). Przy filmie pracowali konsultanci m.in. ds. militariów, ubioru, architektury, również urbaniści, varsavianiści i historycy. Projekt został wsparty przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kolorowanie Powstania

Fragmenty kronik kręconych podczas walk w Warszawie przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK złożyły się na sześć godzin filmu, który dziś jest w posiadaniu Filmoteki Narodowej. Z tego materiału, który był mocno wyeksploatowany lub zniszczony, wybrano 112 000 klatek, które należało zrekonstruować i odpowiednio pokolorować. Za uwiarygodnienie i ujednolicenie naniesionych w postprodukcji barw odpowiadał operator Piotr Sobociński Jr, którego wspierał zespół konsultantów historycznych. 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu. Efektem jest 85 minut odbudowanego, pokolorowanego filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.

Udźwiękowienie Powstania

Nad scenariuszem pracowali Jan Ołdakowski, Piotr Śliwowski oraz Joanna Pawluśkiewicz. Autorem pomysłu na fabułę filmu jest Jan Komasa. Do filmu należało dołożyć dźwięk. W warstwie fabularnej jest on historią dwóch braci – operatorów, którzy chcą przyłączyć się do walczących oddziałów. Wojskowi nie popierają tego pomysłu, więc bracia zaczynają dokumentować życie codzienne: pieczenie chleba, prace w kuchni, warsztatach. Nagrywając dzień po dniu, w końcu znajdują się w środku walk. Nad udźwiękowieniem Powstania pracował Bartosz Putkiewicz, który łowił dźwięki miasta, powstańczej ulicy, odgłosy wystrzałów, wybuchów oraz współpracował z kryminologiem odczytującym słowa z ruchu warg. Na potrzeby produkcji stworzono także bibliotekę dźwięków wojny: na strzelnicy nagrywano wystrzały z broni używanej podczas powstania. Dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: Maciej Nawrocki, Michał Żurawski oraz Antoni Królikowski, którzy użyczyli swych głosów bohaterom filmu. Za montaż odpowiadały Milenia Fiedler i Joanna Brühl. Muzykę stworzył Bartosz Chajdecki.

 

Film zagości na ekranach kin 9 maja. Dystrybutorem jest Next Film.

 

Więcej na http://powstaniewarszawskiefilm.pl.

 

Kalina Cybulska

 

Źródła:

  • Jan Ołdakowski, Nasi bohaterowie nie mogą być już bardziej realni, Polska The Times, 14 kwietnia 2014
  • Tomasz Urzykowski, Zobacz film i pomóż powstańcom, Gazeta Wyborcza, 4 kwietnia 2014
14.04.2014