1. Festiwal Filmów Szkolnych Eureka

Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej DISCE oraz Odra Film zapraszają na 1. edycję Festiwalu Filmów Szkolnych Eureka, która odbędzie się w dniach 4-5 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Festiwal filmowy Eureka

czyli Europejskie Filmowe Odkrycia, ma stworzyć forum wymiany myśli dla młodych ludzi z całej Europy oraz promować Polskę na arenie międzynarodowej. Organizatorzy poprzez formułę festiwalu chcą wypromować pokolenie twórców, którzy będą uważnie i z szacunkiem przyglądać się rzeczywistości i ludziom, którzy w niej żyją.

Kieślowski inspiracją

Organizatorzy zaprosili młodych filmowców i amatorów do realizowania filmów, dla których inspiracją jest twórczość Krzysztofa Kieślowskiego. W roku 2013 tematem przewodnim jest „Miłość, Wolność, Samotność”. Organizatorzy wyselekcjonowali 6 filmów dokumentalnych oraz 12 etiud fabularnych.

 

W roku 2013 organizatorzy zaprosili twórców polskich i czeskich, w latach następnych gośćmi będą twórcy z innych krajów. Nagrodzone i wyróżnione filmy oraz ich autorzy, po festiwalu we Wrocławiu, zostaną zaproszeni do Sokołowska na 3. edycję festiwalu „Hommage a Kieślowski”.

Etyka reportera, etyka filmowca

Dodatkowym elementem festiwalu będzie konferencja pt. „Etyka reportera, etyka filmowca w erze płynnej nowoczesności” zorganizowana we współpracy z Fundacją Centrum Badań i Edukacji im. Kapuścińskiego. Gościem specjalnym festiwalu i konferencji będzie Dorota Stalińska.

Jury i patronat honorowy

W tegorocznym jury zasiądą: Wiesław Saniewski, Stanisław Zawiśliński, Rafał Waltenberger, Marcin Adamczak i Aleksandra Zwiefka.

 

Patronat honorowy and wydarzeniem objęli: córka Krzysztofa Kieślowskiego Marta Hryniak, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz Wanda Ziembicka – Has.

 

Na podstawie informacji prasowej Kalina Cybulska

26.08.2013