10. American Film Festival

5 listopada we Wrocławiu rozpocznie się 10., jubileuszowa, edycja American Film Festival. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.

W programie wydarzenia znalazła się rekordowa liczba 125 produkcji, z czego 69 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. W tym roku festiwal będzie trwał jeden dzień dłużej (5-11 listopada).

10. AFF otworzy pokaz „Irlandczyka” – najnowszego filmu Martina Scorsese. Festiwal zakończy się pokazem filmu „Historia małżeńska” w reżyserii nominowanego do Oscara® Noaha Baumbacha.

Sekcje konkursowe

Sekcje konkursowe na American Film Festival to okazja, żeby przyjrzeć się nowym tendencjom i młodym talentom kina USA (konkurs Spectrum, w którym zostanie pokazanych 15 tytułów) oraz obejrzeć najgłośniejsze dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki (konkurs American Docs, w którym znalazło się 13 tytułów).

Oceniane przez widzów produkcje będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach ufundowała firma BNY Mellon.

Spotkania z twórcami

W tym roku AFF będzie gościć aż 30 przedstawicielek i przedstawicieli świata filmu ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich znajdą się Mark Webber, aktor i reżyser, oraz Jan Van Hoy, producent filmowy, którzy odbiorą we Wrocławiu Indie Star Award – nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego. Specjalnym gościem festiwalu będzie Ari Aster, autor „Dziedzictwa. Hereditary” i „Midsommar. W biały dzień” (w programie AFF znalazła się wersja reżyserska jego najnowszego filmu). 

US in Progress

Po raz kolejny odbędzie się także wydarzenie branżowe US in Progress. W ramach projektu polskie firmy postprodukcyjne pomagają ukończyć niezależne filmy amerykańskie, a producenci mają okazję poznać polskie uwarunkowania koprodukcyjne oraz spotkać potencjalnych partnerów wśród polskiej branży filmowej. Więcej o wydarzeniu piszemy tutaj.

Pełen program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów można znaleźć na stronie www.americanfilmfestival.pl. Sprzedaż pojedynczych biletów rozpoczęła się w środę, 23 października, o godz. 12.00 na stronie internetowej festiwalu i w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Na podstawie informacji prasowej


24.10.2019