10. edycja festiwalu Filmland Polen

W dniach 28-30 2012 kwietnia w Hanowerze, Hamburgu i Lubece rozpocznie się 10. edycja Festiwalu Nowego Filmu Polskiego – Filmland Polen, który jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Róża” filmem otwarcia

W ramach festiwalu w kinach w północnej części Niemiec, od kwietnia do grudnia 2012, zostanie pokazanych około 45 najciekawszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych zrealizowanych w 2010 i 2011 roku. Filmem otwierającym będzie współfinansowana przez PISF „Róża” Wojciecha Smarzowskeigo. Reżyser pojawi się na projekcjach filmu w Hanowerze i w Hamburgu.

Debiuty ze wsparciem PISF

Wśród polskich nowych produkcji, które zostaną pokazane na festiwalu, znalazły się również debiuty fabularne współfinansowane przez PISF: „Sala samobójców” Jana Komasy, „Lęk wysokości” Bartosza Konopki, „Ki” Leszka Dawida, „Wymyk” Grega Zglińskiego i „Kret” Rafaela Lewandowskiego.

Spotkania z twórcami i plebiscyt publiczności

Dla miłośników dyskusji o filmach, po filmach w Hanowerze i Hamburgu planowane są spotkania z twórcami z Polski. W tym roku publiczność spotka się m.in. z Bartoszem Konopką, Romą Gosiorowską, Agatą Kuleszą, Marcinem Dorocińskim, Jakubem Gierszałem, Adamem Woronowiczem i Krzysztofem Stroińskim. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu odbędzie się podsumowanie wyników plebiscytu publiczności przeprowadzonego w roku 2011 i losowanie nagród, ufundowanych przez kina.

Polskie Kino Młodego Widza

W ramach programu „Polskie Kino Młodego Widza” z okazji roku Janusza Korczaka odbędą się projekcje filmów poświęconych jego osobie i twórczości: „Król Maciuś Pierwszy” – animacja Sandora Jesse i Lutza Stütznera, „Bankructwo Małego Dżeka” – spektakl telewizyjny Agnieszki Glińskiej i „Korczak” Andrzeja Wajdy.

Kosmopolici

Organizatorzy festiwalu planują także pokazy filmów pod hasłem „Kosmopolici – Tydzień z polskim i nie tylko polskim filmem”. Będą to filmy fabularne polskich twórców filmowych, którzy realizują produkcje międzynarodowe m.in. „Code Blue” Urszuli Antoniak, „Dwa ognie” Agnieszki Łukasiak, „Italiani” Łukasza Barczyka, i współfinansowane przez PISF „Nagroda” Pauli Markovitch, „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej i „W ciemności” Agnieszki Holland.

Wydarzenia dodatkowe

Wśród dodatkowych wydarzeń przewidzianych przez organizatorów festiwalu odbędzie się min. wieczór dokumentu z historią polsko-niemiecką w tle, „Noc Trzech Kolorów, czyli trylogia Krzysztofa Kieślowskiego” i „Weekend z Andrzejem Wajdą i jego filmami” w Hamburgu.

Promocja polskiego kina w Niemczech

Festiwal Filmland Polen promuje polską kinematografię na terenie Niemiec już od 15 lat i jest najstarszym całorocznym festiwalem filmowym w Północnych Niemczech. Organizacją i koordynacją wydarzenia od 2004 roku zajmuje się Deutsch-Polnisches FilmForum e.V. w Hanowerze. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.filmlandpolen.de.

 

Na podstawie informacji prasowej

17.04.2012