10. edycja "Łodzią po Wiśle"

W dniach 13-15 kwietnia 2012 w kinie Kultura w Warszawie odbędzie się 10. edycja „Łodzią po Wiśle” – przeglądu filmów zrealizowanych przez studentów PWSFTviT w Łodzi. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przegląd i konkurs etiud studenckich

Festiwal Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle” organizowany jest od 2003 roku. W tym roku przez 3 dni warszawska widownia będzie miała po raz kolejny okazję obejrzeć blisko  100 spośród około 200 krótkometrażowych filmów studenckich: fabuł, dokumentów i animacji, powstających w ciągu jednego roku akademickiego. Co roku częścią przeglądu jest sekcja konkursowa, w ramach której o nagrody walczą etiudy z powstałe na wydziałach: reżyserskim, operatorskim i w Pracowni Animacji i Efektów Specjalnych. W tym roku w składzie jury zasiądą: Rafael Lewandowski, Radosław Ładczuk i Kamil Polak.

 

Oprócz nagród regulaminowych, wręczona zostanie Nagroda ufundowana przez Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego „Za twórczą fantazję i artystyczną odwagę”. Jury w składzie: Marek Król, Rafał Listopad, Jarosław Barzan wyłonieni wyłoni laureata konkursu na Najlepszy Trailer do filmu konkursowego. Ponadto, portal MillionYou przyzna dodatkową nagrodę pieniężną za najlepszy trailer, który wybiorą internauci.

 

Jak co roku odbędzie się również na pokaz etiud dokumentalnych studentów drugiego roku Wydziału Reżyserii PWSFTviT zrealizowanych w ramach cyklu dokumentalnego „Łódź od świtu do zmierzchu” pod opieką Macieja Drygasa i Mirosława Dembińskiego.

Jubileusz

Z okazji jubileuszu dziesięciolecia „Łodzią po Wiśle” pokazana będzie retrospektywa filmów laureatów dziewięciu poprzednich edycji Festiwalu z udziałem twórców, mi.in. Balbiny Bruszewskiej, Grzegorza Jaroszuka, Leszka Dawida, Anny Kazejak-Dawid, Julii Kolberger, Jana Komasy, Anny Kazejak-Dawid i Filipa Marczewskiego. Będzie można również zobaczyć najlepsze etiudy operatorskie PWSFTviT z ostatnich 15. lat, laureatów Kijanek – nagród w konkursie filmów studenckich Festiwalu Plus Camerimage.

Pokazy specjalne

W piątek, pierwszego dnia Festiwalu, odbędzie się pokaz specjalny pełnometrażowego filmu animowanego „Jeż Jerzy” czyli niepoprawnej politycznie ekranizacji jednego z najlepszych polskich komiksów. Po projekcji spotkanie z twórcami, także absolwentami łódzkiej Szkoły Filmowej: Tomaszem Leśniakiem, Rafałem Skarżyckim oraz Olafem Ciszakiem.

 

Organizatorzy zapraszają też na prezentacje oryginalnych projektów filmowych: „Małe stłuczki”
oraz „Październik”, które realizują absolwenci Filmówki i studenci oraz na pokaz trans-medialnego projektu grupy studentów PWSFTviT „Skateboat” i film dokumentalny „Boat Town” w reż. Haukura M. Hrafnssona, studenta reżyserii PWSFTviT, który w ramach tego projektu powstał.

 

Jubileuszową edycję Festiwalu zamknie pokaz filmu animowanego „Świteź”. Ta wyreżyserowana przez Kamila Polaka, absolwenta PWSFTviT, adaptacja mickiewiczowskiej ballady miała swoją premierę podczas zeszłorocznego Berlinale.

Master Class

Wielbiciele filmowych obrazów będą mogli wziąć udział w Master Class Sławomira Idziaka, wybitnego i cenionego na całym świecie operatora, który przedstawi wykład „Dramaturgia interaktywna w filmie. W poszukiwaniu nowego formatu widowiska filmowego” jako efekt plenerów warsztatowych Film Spring Open 2012.

Platige Image

Wśród innych pokazów specjalnych znajdzie się prezentacja studia Platige Image. W bloku autorskich animacji Artyści wokół Platige Image studio zaprezentuje znane filmy, m.in. „Wielką ucieczkę” (reż. Damian Nenow), „Paths of Hate” (reż. Damian Nenow), „Lekcję nieskończoności” (reż. Jakub Jabłoński, Bartek Kik), „Arkę” (reż. Grzegorz Jonkajtys), „The 3rd Letter” (reż. Grzegorz Jonkajtys), „Laskę” (reż. Michał Socha). Warto wspomnieć, że Damian Nenow, Bartek Kik oraz Jakub Jabłoński to absolwenci PWSFTviT, którzy będą obecni podczas pokazów. Zwiastun nadchodzącej imprezy, poświęconej technice 3D, zaprezentuje jej organizator: studio 3D Mind Films specjalizujące się w produkcji trójwymiarowych materiałów filmowych przy zastosowaniu najnowszej techniki stereoskopowej 3D.

Teatr

Po raz pierwszy w historii Festiwalu zaprezentowany będzie spektakl teatralny. Studenci IV roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT wystąpią gościnnie na deskach Teatru Powszechnego
w niedzielę, 15 kwietnia, ze spektaklem dyplomowym „Roberto Zucco”. Sztukę wyreżyserowała ceniona polska reżyser teatralna Małgorzata Bogajewska. Będzie to jedyny pokaz w trakcie Festiwalu.

 

„Roberto Zucco” to dramat oparty na prawdziwej historii mordercy. Bohater zabija rodziców, policjanta oraz przypadkowego mieszkańca miasta. Tytułowy Roberto Zucco to również zagubiony, wrażliwy chłopiec, który mimo kierującego nim zbrodniczego instynktu, nie jest postacią odrażającą. Ma w sobie także wrażliwość i potrzebę miłości.

Szkoły filmowe

Gośćmi imprezy będą twórcy etiud z zaprzyjaźnionych z Filmówką zagranicznych szkół filmowych. Będzie zatem okazja do konfrontacji dokonań studentów z Łódzkiej Szkoły Filmowej z etiudami studentów ze Szkoły Filmowej UNATC w Bukareszcie, Griffith Film School z Brisbane w Australii oraz Szkoły Filmowej FAMU z Pragi.

Wystawy fotograficzne

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane będą 2 wystawy studentów Katedry Fotografii PWSFTviT.

„Tuol Sambo – Aids Colony” to  zbiór fotografii autorstwa Artura Gutowskiego, które stanowią reportaż z miejsca, którego nie ma na mapie. Chodzi o oddaloną zaledwie 25 km od stolicy Kambodży kolonię zamieszkiwaną przez kilkadziesiąt rodzin, których członkowie są zarażeni wirusem HIV. Panuje tam atmosfera szczęścia, a mieszkańców wciąż przybywa.

„8 zł zestaw – dwa razy poproszę” to druga odsłona wystawy pokazanej w październiku 2011 roku, która podsumowywała poszukiwania studentów czwartego roku stacjonarnej fotografii z łódzkiej PWSFTViT. Niewielka zmiana składu osobowego oraz wystawianych prac nie narusza głównej idei ekspozycji, która zrodziła się w trakcie rozważań towarzyszących wspólnym posiłkom.

Panel dyskusyjny

Temat tegorocznego panelu brzmi: „Utarte schematy czy odważne nowatorstwo? Kilka słów o twórczości młodych polskich filmowców”. Spotkanie, które poprowadzi Michał Pabiś-Orzeszyna, ma zwrócić uwagę na przekaz młodych twórców, szczególnie tych, realizujących filmy pod skrzydłami instytucji umożliwiających tworzenie niekomercyjnych projektów.

 

Udział wezmą: Filip Bajon, Jakub Majmurek, Bodo Kox, Sebastian Buttny i Justyna Tafel. Spotkanie odbędzie się w sobotę 14 kwietnia o 16:00 w Nowym Wspaniałym Świecie.

 

Szczegółowy program na stronie: www.lodziapowisle.pl.

 

10.04.2012