10. edycja Łódzkiego Funduszu Filmowego

Już po raz dziesiąty rusza nabór wniosków do Łódzkiego Funduszu Filmowego. O środki na produkcję mogą ubiegać się producenci filmów dokumentalnych, animowanych oraz pełnometrażowych fabuł. Termin aplikowania mija 22 grudnia 2016 r. o 16:00.

Łódzki Fundusz Filmowy

Łódzki Fundusz Filmowy jest pierwszym regionalnym funduszem filmowym w Polsce. Od 2007 roku w jego ramach dofinansowano 58 produkcji na łączną kwotę sięgającą 8 000 000 złotych. W ramach funduszu Miasto Łódź wsparło m. in. zdobywczynię Oscara „Idę” w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland, „Powidoki” – ostatni film w reż. Andrzeja Wajdy, „Obywatela” w reż. Jerzego Stuhra, „Miasto 44” w reż. Jana Komasy, „Sąsiady” w reż. Grzegorza Królikiewicza, animacje realizowane przez Se-Ma-For, Anima-Pol i WJTeam, czy filmy dokumentalne Roberta Glińskiego „Ślady” i „Kontrapunkt” Andrzeja Papuzińskiego.

Ponad milion złotych na produkcję filmową 

Od 2016 roku fundusz działa w strukturach instytucji ,”EC1 Łódź-Miasto Kultury” w Łodzi na zasadach koprodukcyjnych. Oznacza to, że instytucja ma większy wpływ na przebieg produkcji filmowej, promocję i dystrybucję filmu oraz udział w przyszłych zyskach z eksploatacji w kinach, telewizji i na nośnikach cyfrowych takich jak DVD i Blu-ray. Korzyścią dla producentów jest z kolei możliwość wcześniejszego otrzymania środków, ponieważ część wkładu koprodukcyjnego wypłacana jest bezpośrednio po podpisaniu umowy. Można złożyć po dwa wnioski w każdej z kategorii (fabuła, dokument, animacja). W bieżącej edycji, zarezerwowano łącznie 1 200 000 złotych brutto na inwestycje związane z koprodukcją filmów. 150% środków, jakie pozyska producent, musi zostać wydatkowana terenie miasta i regionu łódzkiego na cele związane z produkcją filmową.

10. edycja

Najnowsza, jubileuszowa edycja pierwszego regionalnego funduszu filmowego w Polsce odchodzi od dawnego wymogu realizacji co najmniej jednego dnia zdjęciowego na terenie Łodzi. Od teraz, o wkład koprodukcyjny mogą ubiegać się również producenci filmów, którzy zdecydują się na zainwestowanie środków wyłącznie w proces postprodukcyjny w Łodzi i regionie. To pierwsze tego typu rozwiązanie w skali kraju.

Nabór wniosków do 22 grudnia

Lista podmiotów specjalizujących się w postprodukcji na terenie Łodzi, a także wniosek aplikacyjny, regulamin oraz wszystkie inne dokumenty są dostępne na stronie www.lodzfilmcommission.pl w dziale Łódzki Fundusz Filmowy. Organizatorzy przewidują, że Łódzki Fundusz Filmowy zostanie rozstrzygnięty na początku II kwartału 2017 r. Termin aplikowania mija 22 grudnia 2016 r. o 16:00.

Adres do składania dokumentów:

„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi
Łódź Film Commission
ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź
email: konkurslff@ec1lodz.pl (wymagana wersja elektroniczna)

Więcej informacji: Monika Głowacka, m.glowacka@ec1lodz.pl, tel. 605 054 235.

Informacja prasowa

22.11.2016