10. edycja Okiem Młodych

7 czerwca rozpoczął się 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Opowiadanie dokumentalne”. Organizatorzy podczas spotkań z twórcami będą poruszać nie tylko finalny efekt działań w postaci filmu, ale porozmawiają również o budowaniu narracji.

W Konkursie Głównym zaprezentowanych zostanie trzynaście tytułów zrealizowanych przez twórców do 30 lat zarówno z Polski, jak i Niemiec czy Hiszpanii. Na laureatów czeka Grand Prix oraz statuetka „Złotego Oka”. W Konkursie Młodzieżowym o statuetkę „Młodego Oka” powalczy sześć filmów autorstwa amatorów do 21. roku życia.

Kino VR w Świdnicy

Wyjątkową sekcją w programie Festiwalu będzie przegląd „Czasoprzestrzenie VR”, którego pierwsza odsłona w ubiegłym roku podbiła serca osób odwiedzających Okiem Młodych. Ta forma pozwala na poznanie najlepszych doświadczeń artystycznych i najnowszych filmów powstałych w ciągu kilku ostatnich lat. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy poprzez stronę Festiwalu.

Światowe i polskie kino dokumentalne

Filmem otwarcia jubileuszowej edycji Okiem Młodych będzie „Szwedzka teoria miłości” – laureat Nagrody Publiczności podczas 13. edycji Millennium Docs Against Gravity. Mocnym punktami w harmonogramie tegorocznego Festiwalu są również propozycje zebrane w Panoramie. Jednym z nich jest „Mów mi Marianna” – opowiadający o emocjach tych, którzy nie czują się dobrze w swojej płci. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Karoliną Bielawską – tegoroczną Jurorką Konkursu Głównego. W ramach Panoramy zaplanowano również dwa pokazy plenerowe, czyli „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka połączone z imprezą muzyczną w Pustostanie oraz laureat Grand Prix Dolnego Śląska podczas 13. Millenium Docs Against Gravity – „Sonita” w reż. Rokhsareh Ghaemmaghami, którą zobaczymy na świdnickim Rynku.

Wydarzenia towarzyszące

Widzowie „Okiem Młodych” zobaczą również filmy zrealizowane w ramach projektu WRO on Tour2017 – sześć krótkometrażowych dokumentów poruszających tematykę nowych mediów. Natomiast podczas StoryCode WAW on tour prezentowane będą dwa interaktywne reportaże: „Atterwasch” – multimedialno-futurystyczna opowieść o miejscowości na Łużycach, która znika pod kopalnią odkrywkową; oraz „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” – projekt, który zabierze uczestników prezentacji w podróż po miastach, które dawniej były stolicami województw. W programie Festiwalu nie zabrakło również pokazów dla seniorów: w dniu otwarcia zobaczą niezwykłą historię słynnej pary tancerzy tanga argentyńskiego „Ostatnie tango” w reż. Germana Kral, a w piątek „Nie opuszczaj mnie” pokazujący historię małżeństwa z 76-letnim stażem – film zrealizowany przez Mo-young Jin. Za sprawą „Portretu. Podróży codziennych”, czyli wystawy fotografii dokumentalnych studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, wyjdziemy również z opowiadaniem dokumentalnym poza obszar filmu.

Pokazem, który zakończy 10. Okiem Młodych będzie „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego połączony z dyskusją – jeden z dwóch filmów w karierze reżysera, które odwiodły go od tworzenia dokumentów. Widzowie przyjrzą się człowiekowi, który stracił wiarę w socjalizm oraz ideę wspólnego działania dla dobra idei. Akcja filmu dotyczy nieistniejących już Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczych „Renifer” w Świdnicy.

Pełen program „Okiem Młodych”: www.okiemmlodych.pl.

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbywa się w Świdnicy między 7 a 11 czerwca pod hasłem „Opowiadanie dokumentalne”. Na 10. „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa. Impreza otrzymała dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami Festiwalu są: Powiat Świdnicki i firma Sonel S.A.

Więcej informacji o Festiwalu: www.facebook.com/okiemmlodych.

07.06.2017