10. Festiwal Kamera Akcja

17 października w Łodzi rozpoczęła się 10. edycja Festiwalu Kamera Akcja. Tradycyjnie w programie poza pokazami filmowymi dużo miejsca poświęcono na dyskusje, spotkania i warsztaty. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Boże Ciało” na otwarcie festiwalu

W tym roku festiwal otworzył pokaz filmu „Boże Ciało” Jana Komasy, polski kandydat do Oscara. W programie na widzów czeka ponad 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych podzielonych na 10 sekcji tematycznych. Filmem zamknięcia będzie film „Ikar. Legenda Miekta Kosza” Macieja Pieprzycy.

Nowe kino polskie

W rozbudowanej sekcji poświęconej kinu polskiemu poza filmami Jana Komasy i Macieja Pieprzycy widzowie będą mogli zobaczyć m.in. „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej. „Mowę ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Wilkołaka” Adriana Panka czy krótkometrażowy film „Dziwor” Pawła Dyllusa.

Debaty na festiwalu

Na sobotę zaplanowano debatę „Skazani na widza. O tworzeniu filmu”. Z Bolesławem Racięskim porozmawiają producent i właściciel oscarowego studia Opus Film Piotr Dzięcioł i reżyserka castingu Magdalena Szwarcbart, odpowiedzialna za obsadę takich filmów jak „Ida”, „Lista Schindlera” czy „Dom zły”. Do dyskusji zaproszenie przyjęli również Artur Majer, filmoznawca specjalizujący się w production studies, który pracował m.in. przy serialu „Artyści” oraz Anna Kot, PR Manager odpowiedzialna za promocję takich filmów jak „Boże ciało”, „Cicha noc” czy seriali „1983” dla Netflixa oraz „Żmijowisko” wyprodukowane przez Aurum Film dla Canal+.  

„To będzie dyskusja o projektowaniu publiczności w procesie produkcji, o zderzeniu trzech światów, procesu twórczego, produkcji filmowej i promocji. Z pewnością dowiemy się, czy i na jakim etapie myśli się o widzach”, zapowiada organizatorka FKA Malwina Czajka.

Na uczestników czeka też wydarzenie „Must see! Power speeche branży filmowej”. W niedzielę podczas tego ostatniego spotkania goście: Mateusz Rakowicz (reżyser filmu „Najmro”), Renata Czarnkowska-Listoś (producentka filmu „Kalina”), Iza Wierzbińska (Best Film), Jan Borowiec (reżyser filmu „Szklane negatywy”/Wajda Studio) opowiedzą o swoich najnowszych projektach, które już niedługo będzie można oglądać w kinach. W czwartek odbyła się dyskusja dotycząca kosztów produkcji filmowej.

Konkursy dla krytyków i młodych twórców

W tym roku nie zabrakło też konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi oraz konkursu Etiud i Animacji. Laureatów dwóch pierwszych konkursów poznaliśmy 17 października. 

W konkursie Krytyk Pisze Jury Krytyków przyznało nagrodę główną Martynie Milewskiej za tekst „Tu nie ma prostych rozwiązań – o Miłości Michaela Hanekego”.

Jury Twórców przyznało nagrodę główną Łukaszowi Mańkowskiemu za tekst „Kalejdoskop społecznego niepokoju. Recenzja filmu Parasite w reż. Bong Joon-ho”, wyróżnieno Martynę Milewską za tekst „Tu nie ma prostych rozwiązań – o Miłości Michaela Hanekego”.

W konkursie Krytyk Mówi nagrodę główną przyznano Marcinowi Łukańskiemu za vlog filmowy „Na Gałęzi” Nagroda została przyznana za całokształt, jednak ze szczególnym uwzględnieniem odcinka „Jak zbudować niekończące się napięcie?”

Laureaci konkursu Etiud i Animacji zostaną ujawnieni na zakończenie festiwalu.

10. festiwal Kamera Akcja odbywa się w dniach 17-20 października 2019 roku.

Pełen program debat, spotkań i warsztatów można znaleźć tutaj (PDF).

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.


15.10.2019