10. Festiwal "Żydowskie motywy"

Już po raz 10. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie motywy” warszawska publiczność będzie mogła zobaczyć filmy dotyczące kultury i tradycji żydowskiej. Festiwal odbędzie się w dniach 22 – 27 kwietnia 2014 w kinie Muranów. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Produkcje zagraniczne

Podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie motywy”, oprócz licznych produkcji izraelskich, widzowie zobaczą też filmy z Holandii, USA, Czech, Słowacji, Niemiec, Węgier, Belgii, Hiszpanii, czy Francji. Jednym z zagranicznych tytułów w programie jest nagrodzony Oskarem w kategorii krótkometrażowego dokumentu film „The Lady in number 6” w reżyserii Malcolma Clarke’a.

Polskie filmy na festiwalu

Do tej pory potwierdzono udział następujących polskich filmów: „Bezsenność” w reż. Andrzeja Titkowa, „Mój najszczęśliwszy dzień” w reż. Michała Bukojemskiego, „Ojciec i syn” w reż. Marcela Łozińskiego oraz „Twarze nieistniejącego miasta” w reż. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk. Dodatkowo w programie festiwalu pokazane zostaną dwa filmy w polskiej koprodukcji: izrealsko-polsko-angielski „Auschwitz on my mind” w reż. Assafa Machnesa oraz polsko-szwedzki „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu” w reż. Leo Kantora.

Gość honorowy – Andrzej Wajda

Gościem honorowym jubileuszowej edycji Festiwalu „Żydowskie motywy” będzie reżyser Andrzej Wajda.

Jury

W tym roku w jury festiwalu znaleźli się: dyrektor izraelskiej filmoteki Aron Golbuz; operator Łukasz Gutt; reżyserka filmów dokumentalnych Maria Zmarz-Koczanowicz; historyk filmu, krytyk i kurator Michał Bregant oraz krytyk filmowy Paweł T. Felis.

Idea festiwalu

Na świecie odbywa się co roku kilkadziesiąt festiwali poświęconych tematyce żydowskiej. Ideą festiwalu w Warszawie jest, poza promocją żydowskiej kultury, pokazanie publiczności przede wszystkim filmów z krajów bloku postsowieckiego, a także filmów z krajów Europy Zachodniej. Za pośrednictwem sztuki filmowej organizatorzy festiwalu chcą upowszechniać świadomość istnienia wielowiekowej kultury żydowskiej.

 

Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: www.jewishmotifs.org.pl.

 

Magdalena Wylężałek

08.04.2014