10. Gdańsk DocFilm Festival - nagrody

6 maja zakończył się 10. Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca/Dignity & Work). Główną nagrodę otrzymał współfinansowany przez PISF film „Droga na Drugą Stronę” w reżyserii Ancy Damian.

Film społecznie zaangażowany

Filmy oceniało jury w składzie: operator Jacek Petrycki, holenderska reżyserka Astrid Bussink oraz dyrektor Azjatyckiej Akademii Filmowo-Telewizyjnej Sandeep Marwah.

 

– Tą nagrodą chcielibyśmy uczcić nowe spojrzenie na film dokumentalny. Film zabrał nas w głęboko emocjonalną podróż i chwycił za serca jury. Film jest podwójnie emocjonalnie i społecznie zaangażowany i jesteśmy wdzięczni twórcom za podjęcie się tej odważnej realizacji – tak jury 10. Gdańsk DocFilm Festival uzasadniło przyznanie nagrody głównej rumuńsko – polskiej koprodukcji.

Nagrody dodatkowe

Dodatkowo jury postanowiło nagrodzić specjalnym wyróżnieniem film „Koniec Lata” Piotra Stasika. – „Koniec lata” jest emocjonalną podróżą do czasów dzieciństwa oraz opowieścią o trudnościach wkraczania w dorosłość – podkreśliło w swoim uzasadnieniu jury. Nagroda publiczności przypadła serbskiemu filmowi „Mężczyźni do wzięcia” w reż. Srdjana Sarenaca. Nagrodę specjalną otrzymał reżyser i dyrektor Azjatyckiej Akademii Filmowo-telewizyjnej Sandeep Marwah za działania na rzecz zrozumienia kina indyjskiego na całym świecie.

 

Więcej informacji o Gdańsk DocFilm Festival: www.gdanskdocfilm.pl.

06.05.2012