10 lat Łódzkiego Funduszu Filmowego

W tym roku minęło 10 lat od powstania pierwszego regionalnego funduszu filmowego w Polsce – Łódzkiego Funduszu Filmowego.

Łódzki Fundusz Filmowy wspiera produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które tematycznie bądź realizacyjnie związane są z Łodzią i regionem łódzkim. Od początku swojego istnienia Fundusz dofinansował 69 filmów na łączną kwotę ponad 8 milionów złotych. Od września 2015 r. funkcjonuje on, na zasadach koprodukcyjnych, w ramach „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, a jego operatorem jest Łódź Film Commission. Warto wspomnieć, że Łódzki Fundusz Filmowy jest obecnie jednym z największych tego typu w Polsce – więcej środków na realizację obrazów filmowych można pozyskać tylko aplikując do jego mazowieckiego odpowiednika.

Wyjątkowy rok

2017 rok był wyjątkowym rokiem dla ŁFF biorąc pod uwagę liczbę dofinansowanych produkcji – aż 11 filmów otrzymało wsparcie na łączną kwotę 1,2 mln zł. Ostatnią odsłonę Funduszu wyróżnia także nowatorska w skali kraju formuła – w tym roku zrezygnowano z wymogu realizacji minimum 1 dnia zdjęciowego na terenie regionu łódzkiego. Od tej pory możliwość ubiegania się o dofinansowanie przysługuje także w przypadku realizacji w województwie jedynie prac z zakresu postprodukcji.

Obchody 10-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego zainaugurowała 12 stycznia uroczysta premiera „Powidoków” Andrzeja Wajdy w zabytkowej Hali Maszyn w budynku EC1 Wschód. W programie 10-lecia Funduszu znalazły się również projekcje i spotkania z autorami wybranych filmów funduszowych, które otrzymały dofinansowanie w ostatnich latach. Wspomniane pokazy i spotkania zostały włączone w programy łódzkich wydarzeń filmowych: Festiwal „Transatlantyk”, Animarkt, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” i Forum Kina Europejskiego Cinergia. Kolejną inicjatywą wpisaną w jubileusz Funduszu było wytypowanie 6 filmów najmocniej związanych z Łodzią i zaproszenie trojga pochodzących z Łodzi artystów grafików: Mariusza Andryszczyka, Krzysztofa Iwańskiego i Oli Niepsuj, do zaprojektowania autorskich plakatów inspirowanych wybranymi filmami. Uhonorowane w ten sposób produkcje to „Powidoki” w reż. Andrzeja Wajdy, „Sąsiady” w reż. Grzegorza Królikiewicza, „DOM/Łódź” w reż. Piotra Szczepańskiego, „Diagnoza” w reż. Ewy Podgórskiej, „Danny Boy” w reż. Marka Skrobeckiego, „Miasto płynie” w reż. Balbiny Bruszewskiej.

Powstała także multimedialna prezentacja poświęcona działalności Funduszu. W materiale znalazły się m.in. reportaże dokumentalne poświęcone 6 produkcjom fabularnym zrealizowanym w Łodzi oraz seria plakatów inspirowanych łódzkimi filmami fabularnymi, dokumentalnymi i animowanymi: http://lodz.wyborcza.pl/multimedia/10-lat-lff/home.

Organizacja obchodów 10-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego była możliwa dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

308 dni zdjęciowych w 2017 r.

Według statystyk przygotowanych przez Łódź Film Commission w ciągu kończącego się roku na terenie Łodzi i regionu łódzkiego zrealizowano 308 dni zdjęciowych do różnych produkcji audiowizualnych – to największa ilość dni zdjęciowych od 2013 r, kiedy łączna liczba dni zdjęciowych przekroczyła 400. Ze wspomnianych ponad 300 dni, 268 dni przypadło na produkcje, którym bezpośrednim wsparciem organizacyjnym służyło Łódź Film Commission. Oprócz filmów, które otrzymały dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego wsparte zostały również seriale.

W 2017 roku, podobnie jak w latach poprzednich, Łódź Film Commission angażowało się
w promocję i wspieranie lokalnej branży filmowej. W tym celu wydany został Producers Guide – przewodnik po firmach produkcyjnych działających na terenie Łodzi, który można było otrzymać na najważniejszych wydarzeniach branżowych.
Łódzka Komisja Filmowa rozpoczęła również działania prowadzące do konsolidacji i rozwoju sektora animacji i postprodukcji, co zostało ujęte w strategii Łodzi – Miasta Filmu UNESCO. Drugie zagadnienie, w które jest zaangażowana Komisja to opracowanie wytycznych do rewitalizacji obszarowej uwzględniających potrzeby ekip filmowych oraz utworzenie ulicy filmowej, która z jednej strony stanowiłaby niemal gotowy plan filmowy dla produkcji filmowych, a z drugiej stałaby się rozpoznawalnym produktem turystycznym wpisującym się w filmową tożsamość miasta.

Nabór wniosków na 2018 r zostanie ogłoszony najprawdopodobniej w styczniu 2018 r.

Więcej: www.ec1lodz.pl.

Informacja prasowa

 


12.12.2017