10. MFF Watch Docs

Już 3 grudnia rozpocznie się jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Podczas tegorocznej edycji festiwalu warszawska publiczność obejrzy ponad osiemdziesiąt najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

 

W konkursie zostaną pokazane najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2009- 2010. W tym roku o nagrodę Watch Docs walczyć będzie siedemnaście filmów, wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń z całego świata. W konkursie zobaczymy m.in.: nagrodzony na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym brytyjski film „Wrogowie ludu”, ukazujące bolesną drogę do prawdy o ludobójstwie Czerwonych Khmerów w Kambodży, rumuński obraz „Autobiografia Nicolae Ceausescu” zmontowany z niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych ukazujących prywatne życie dyktatora (premiera na tegorocznym festiwalu w Cannes), „El Sicario” Gianfranco Rosieg – niezwykła spowiedź mafijnego egzekutora z Meksyku (premiera na festiwalu w Wenecji), oraz dokument „Pogoń za Tanią” o Holenderce zwerbowanej do maoistowskiej partyzantki FARC w kolumbijskiej dżungli.

 

Obok konkursu program Watch Docs tworzą sekcje stałe: „Dyskretny urok propagandy” (przegląd awangardowych dokumentów politycznych z NRD zrealizowanych przez osławiony duet reżyserski Heynowski & Scheumann) oraz „Nowe filmy polskie”. Sekcja „Zbliżenia” w tym roku poświęcona będzie Azji Południowo Wschodniej (tu m.in. nagrodzony na zeszłorocznym festiwalu IDFA w Amsterdamie koreański dokument „Żelazne kruki” poświęcony robotnikom, z narażeniem życia tnącym na części statki w Bangladeszu). W retrospektywie „Półkowniki” pojawią się filmy – również fabularne – z różnych względów zatrzymane przez cenzurę (tu m.in. Legendarny czeski „Palacz zwłok” Juraja Herza, który spędził na cenzorskiej półce ponad 20 lat oraz „Obrazy starego świata” – hipnotyczne arcydzieło słowackiego mistrza dokumentu Dusana Hanaka). Kolejna retrospektywa tematyczna tegorocznego festiwalu poświęcona będzie kwestiom zdrowia i opieki medycznej w kontekście praw człowieka. W programie m.in. filmy poświęcone eutanazji, zdrowiu reprodukcyjnemu i AIDS, a także niezwykły dokument „Living in Emergency” – filmowy hołd złożony Lekarzom bez Granic. W sekcji „Chcę zobaczyć” po raz kolejny organizatorzy zaprezentują filmy dotyczące kwestii znajdujących się w centrum zainteresowania obrońców praw człowieka – tu m.in. amerykański „Barbershop Punk”, ujawniający korporacyjne zakusy na wolność słowa w Internecie, oraz „Women in Shroud” ukazujący walkę o zakaz kamienowania kobiet w Iranie.

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń dziesiątej edycji Watch Docs będzie pierwsza w Polsce retrospektywa jednego z najwybitniejszych twórców światowego dokumentu – Fredericka Wisemana, który osobiście odbierze w tym roku nagrodę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka im. Marka Nowickiego za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W ramach przeglądu twórczości Wisemana zobaczymy pięć jego najciekawszych filmów o tematyce społecznej – w tym legendarny, przez wiele lat zakazany w USA „Titticut Follies”.

 

Konkursowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi twórcami, dziennikarzami i ekspertami. Podobnie jak w zeszłym roku, festiwalowe projekcje odbywać się będą w trzech salach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz kinie „Muranów”. Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące Watch Docs jest bezpłatny.

 

Więcej o 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs: www.watchdocs.pl.

 

Informacja prasowa

21.11.2010