10. Netia Off Camera – Konkurs Polskich Filmów...

Dziesięć tytułów w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych walczy o Nagrodę Kulczyk Foundation. Zwycięski film poznamy 6 maja podczas finału 10.Netia Off Camera. Organizatorzy festiwalu przedstawili pierwsze 5 tytułów, które będzie się w tym roku ubiegać o nagrodę.

300 000 złotych dla polskiego kina

Wśród pierwszych tytułów zakwalifikowanych do Konkursu Polskich Filmów Fabularnych 10. Netia Off Camera znalazły się filmy:

  •  „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy  –thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Głównym bohaterem jest młody milicjant (Mirosław Haniszewski), który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet. Szybko wpada na ślad Wiesława Kalickiego (Arkadiusz Jakubik) — prostego Ślązaka, na którego donosi żona (Agata Kulesza). Film nagrodzono gdyńskimi Srebrnymi Lwami.
  • „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego – debiut reżyserski, który zgłębia przyczyny dziecięcej psychopatii. Scenariusz zrodził się z przerażenia i niezrozumienia, skąd bierze się zło. Film inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami. W San Sebastian, gdzie „Plac zabaw” miał swoją światową premierę, nazwano go „horrorem społecznym”.
  • „Szatan kazał tańczyć” Katarzyna Rosłaniec  – w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w 2013 roku jej film „Bejbi Blues” został już nagrodzony w Krakowie. Pokazywany w Krakowie premierowo „Szatan kazał tańczyć” to opowieść o młodej nihilistycznej pisarce, która żyje intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą.
  • „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego – nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale portret bohaterek, które łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Agata (Julia Kijowska), młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata (Dorota Kolak) jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz) – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza (Magdalena Cielecka), jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.
  • „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego – ten film to powrót reżysera po dekadzie milczenia. Akcja rozgrywa się pod koniec lat 70. W małym prowincjonalnym miasteczku. Okazuje się, że jest to najważniejsze lato w życiu nastoletniego bohatera. Co wynika z doświadczeń pierwszej miłości, przyjaźni, dylematów i poczucia straty? Na ekranie debiutujący Max Jastrzębski w towarzystwie Urszuli Grabowskiej i Roberta Więckiewicza.

10. Netia Off Camera odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 7 maja 2017 roku w Krakowie.

Więcej informacji o 10. festiwalu Netia Off Camera na stronie: www.offcamera.pl/aktualnosci/300-000-zlotych-dla-polskiego-kina

20.03.2017