10. Netia Off Camera

W dniach 28 kwietnia – 7 maja w Krakowie odbędzie się 10. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera. Wydarzenie współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Ostatnia Rodzina” i „Butterfly Kisses” w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”

Wśród 10 debiutów i filmów drugich z całego świata, które powalczą w tym roku o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 000 USD, znalazły się dwa filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Są to nagradzane na światowej klasy festiwalach debiuty fabularne: „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego oraz „Butterfly Kisses” Rafała Kapelińskiego. Przewodniczącą jury Konkursu Głównego będzie w tym roku Agnieszka Holland, wraz z którą filmy ocenią Emma Tillinger Koskoff oraz Dante Feretti.

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

Filmy zakwalifikowane do Konkursu są, zdaniem Organizatorów, przeglądem najciekawszych zjawisk i trendów, jakie pojawiły się w polskiej kinematografii na przestrzeni ostatniego roku. Do Konkursu zakwalifikowano 10 pełnometrażowych fabuł, które powalczą o Nagrodę Kulczyk Foundation wysokości 300 000 PLN. Zwycięzca zostanie wybrany przez międzynarodowe jury w składzie: Victoria Thomas (reżyserka castingu), Joanna Johnston (kostiumograf) i Walter Fasano (montażysta).

W tym roku do Konkursu zakwalifikowały się:

  • „Amok” Katarzyny Adamik
  • „Gwiazdy” Jana Kidawy-Błońskiego
  • „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy 
  • „Kamper” Łukasza Grzegorzka
  • „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego
  • „Szatan kazał tańczyć” Katarzyny Rosłaniec 
  • „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej
  • „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego
  • „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego
  • „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego

Hołd dla Andrzeja Wajdy

Organizatorzy festiwalu, chcąc złożyć hołd zmarłemu w zeszłym roku Andrzejowi Wajdzie zaprezentują najnowszy odrestaurowany film reżysera – „Pana Tadeusza” z 1999 roku. Pokaz odbędzie się 5 maja w kinie Kijów. W Krakowie pojawią się m.in. Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Piotr Gąsowski. Razem z Grażyną Torbicką podczas specjalnej rozmowy przed pokazem będą wspominać współpracę z Mistrzem polskiej kinematografii.

Polskie filmy w sekcji Kino nad Wisłą

Netia Off Camera to nie tylko pokazy kinowe. W tym roku na terenie Bulwarów nad Wisłą widzowie zobaczą m.in. dwa polskie tytuły: „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida oraz „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego.

Finał 7. edycji Script Pro

3 maja poznamy laureatów najbardziej prestiżowego konkursu scenariuszowego w Polsce – Script Pro. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera. Partnerem strategicznym konkursu jest Canal+, który także ufundował nagrodę specjalną. Drugą i trzecią nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Do tegorocznej edycji zgłoszono 190 scenariuszy, które oceni jury w składzie: Kinga Gałuszka, Małgorzata Jurczak, Krzysztof Rak, Maciej Sobieszczański oraz Anna Waśniewska-Gill.

Nagroda za Najlepszy Debiut Producencki

Na zbliżającym się festiwalu po raz czwarty zostanie wręczona Nagroda za Najlepszy Debiut Producencki. Jest to jedyna w Polsce nagroda filmowa przeznaczona dla producentów filmowych, którzy w roli producenta wiodącego zrealizowali swój pierwszy lub drugi film pełnometrażowy. W jury zasiądą: Agnieszka Dziedzic (przewodnicząca; KOI Studio), Magdalena Sroka (Polski Instytut Sztuki Filmowej), Anna Trzebiatowska (Netia Off Camera), Marcin Piasecki (Kino Świat), Martyna Szmytkowska (Raindance Film Festival) oraz Wojciech Leszczyński (WJTeam). Laureata poznamy podczas Gali Zamknięcia Netia Off Camera, która odbędzie się 6 maja.

Off Camera Pro Industry

to część festiwalu Netia Off Camera skierowana do przedstawicieli branży filmowej, która odbędzie się w dniach 4-6 maja. W programie tegorocznej edycji znajdą się m.in. wykłady dotyczące pracy nad scenariuszem serialu, spotkania networkingowe z polskimi i europejskimi producentami oraz warsztaty z międzynarodowych aspektów finansowania produkcji filmowej. Odbędzie się także panel związany z 15-leciem Szkoły Wajdy. Jednym z głównych partnerów Off Camera Pro Industry będzie międzynarodowy program dla producentów filmowych – EAVE.

Nowości w tym roku

10. edycja festiwalu zaprezentuje cztery nowe sekcje specjalne. „Aż po grób” ma udowodnić, że twórcze i inspirujące przepisania konwencji melodramatycznych są możliwe, a my wciąż tęsknimy za romantycznymi opowieściami. Sekcja „Przyszłość nadejdzie dziś” jest zaproszeniem do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością. Filmy prezentowane w ramach sekcji „Silna płeć” dotykają tego, co nurtuje, fascynuje, cieszy, gnębi czy frustruje współczesne kobiety. Co jest dla nich ważne, o co walczą, z czym muszą się borykać? Ostatnia nowość w programie sekcji to „Ludzie to fikcja?”, która nakłania do zmiany optyki i spojrzenia na pozycję człowieka w świecie i jego związki ze zjawiskami, jakie przyjęto uważać za „wynaturzenie”.

W programie Netia Off Camera pozostają sprawdzone sekcje, jak „Amerykańscy niezależni”, „Odkrycia”, „Best of fest” czy „Nadrabianie zaległości”. Podczas 10. edycji wraca również Off Scena – uzupełnienie festiwalu filmowego koncertami.

10. Netia Off Camera odbędzie się w Krakowie w dniach 28 kwietnia – 7 maja. Więcej informacji na stronie festiwalu: www.offcamera.pl.

24.04.2017