11. edycja "Polskiego Kina Młodego Widza"

Trwa 11. edycja „Polskiego Kina Młodego Widza” inicjatywy, współfinansowanej przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, mającej na celu zachęcenie młodej widowni do oglądania polskich filmów.

Promocja kina dla najmłodszej widowni

Realizowany od 11 lat program „Polskie Kino Młodego Widza” i organizowany po raz pierwszy projekt „Spotkania ze sztuką filmową” powstały z inicjatywy Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Program obejmuje swoim zakresem różnorodne wydarzenia kulturalne dla najmłodszych, bazujące na dorobku polskiej i światowej kinematografii.

„Polskie Kino Młodego Widza”

Program „Polskie Kino Młodego Widza” powstał w 2004 roku w wyniku wielkiego zainteresowania ze strony widowni zorganizowanymi przez SFP sekcjami dziecięcymi festiwali w Gdyni i w Krakowie. Od tego czasu jest stale obecny na najważniejszych polskich festiwalach filmowych.

Polskie filmy dla dzieci i młodzieży za granicą

Dzięki programowi „Polskie Kino Młodego Widza” polskie filmy zaczęły być prezentowane za granicą m.in. na festiwalach we Włoszech, Turkmenistanie, Armenii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach, Holandii, RPA, USA czy Kenii. W Niemczech, Francji i Hiszpanii regularnie organizowane są projekcje i spotkania dla dzieci polonijnych i ich rodziców. Polscy dziecięcy jurorzy wielokrotnie brali udział w międzynarodowych festiwalach dziecięcych w Zlinie i w Giffoni. Natomiast w ramach współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni, zorganizowany został m.in. Pierwszy Polsko-Włoski Konkurs na Scenariusz Filmu dla Dzieci i Młodzieży. Na podstawie nagrodzonych scenariuszy powstają już kolejne produkcje.

„Spotkania ze sztuką filmową”

Celem projektu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego i świadomego uczestnictwa w kulturze m.in. poprzez: prezentację wartościowych pozycji filmowych z polskiego i międzynarodowego repertuaru kinematografii dziecięcej, przybliżenie młodym widzom sylwetek artystów oraz tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej dzieci i młodzieży w ramach organizowanych konkursów, zajęć interaktywnych, zajęć artystycznych i warsztatów.

11. edycja programu

Podczas tegorocznej edycji programu organizowane są dwudniowe spotkania z filmem dziecięcym, w ramach których odbywają się projekcje filmów polskich i zagranicznych, spotkania z twórcami, konkursy, gry, warsztaty i zajęcia edukacyjne bezpośrednio związane z tematyką filmową i tematami poruszanymi w prezentowanych filmach.  „Polskie Kino Młodego Widza” pojawiło się do tej pory w Warszawie, Gdyni, Cieplewie, Łomży i Lublinie. W planie są jeszcze Jelenia Góra, Sanok i Bolesławiec. Z kolei „Spotkania ze sztuką filmową” gościły w Warszawie, Gdyni, Elblągu, Lęborku i Wejherowie, a w planie są jeszcze Zakopane, Nowotaniec, Bielsko-Biała i Katowice.

Ponad 10 tysięcy widzów

W tym roku miały już miejsce 44 projekcje w 9 kinach, przy frekwencji ponad 10 tys. widzów. Zaprezentowano 12 filmów fabularnych oraz 25 najnowszych animacji. Dodatkowo 150 uczniów ze szkół podstawowych i przedszkoli wzięło udział w warsztatach ze scenografii oraz animacji filmowej, prowadzonych przez Magdalenę Bryll, Martę Stróżycką, Eugeniusza Gordziejuka i Tomasza Rolniaka. W trakcie projekcji odbyły się spotkania z wybitnymi twórcami filmów dla dzieci i młodzieży m.in. ze Stanisławem Jędryką, Witoldem Gierszem, Kazimierzem Tarnasem i Romanem Nehrebeckim. W spotkaniach wziął również udział Julian Zawisza, od lat organizujący warsztaty w ramach LAF w Legnicy, jak również Maciej Molewski (CFR), który zapoznał młodych widzów z tematyką rekonstrukcji cyfrowej filmów przy okazji projekcji zrekonstruowanego „Szatana z siódmej klasy”.

Program ze wsparciem PISF

„Polskie Kino Młodego Widza” realizowane jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Na podstawie informacji prasowej

10.10.2014