11. edycja Tofifest

11. edycja toruńskiego festiwalu Tofifest odbędzie się w dniach 21-27 października 2013. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy z całego świata

W programie 11. edycji festiwalu Tofifest zostanie pokazanych ponad 100 filmów fabularnych, dokumentalnych, muzycznych i animowanych. Główne nagrody – Złote Anioły – rozdane zostaną w 3 konkursach: międzynarodowym On Air dla filmów pełnometrażowych, międzynarodowym Shortcut dla krótkich metraży oraz polskim From Poland. W programie festiwalu znalazła się również m.in. retrospektywa kina rumuńskiego oraz filmy z Kolumbii i Syrii. 


Ulrich Seidl gościem festiwalu

Do Torunia przyjedzie między innymi Ulrich Seidl, reżyser trylogii interpretującej współcześnie temat cnót biblijnych „Raj” oraz filmu „Import – Export”. Zdobywca nagrody specjalnej jury i Cinemavennire Award w Wenecji, zwycięzca Viennale, Festiwalu w Sarajewie, zdobywca nagród w Karlovych Varach i Erewaniu, nominowany do Złotej Palmy w Cannes. Twórca odbierze Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą.


Polskie filmy w konkursach międzynarodowych

 

W tym roku do konkursu On Air zakwalifikowały się dwie polskie produkcje współfinansowane przez PISF: „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa i nagrodzone na MFF w Karlowych Warach „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego. W konkursie Shortcut widzowie będą mogli zobaczyć takie produkcje jak: „Danse macabre” Małgorzaty Rżanek, „Magmę” Pawła Maślona, „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego i „Olenę” Elżbiety Benkowskiej.

Konkurs From Poland

W sekcji konkursowej From Poland znalazło się w tym roku 12 produkcji: współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy „Nieulotne” Jacka Borcucha, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Żywie Biełaruś!” Krzysztofa Łukaszewicza, „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej, „Miłość” Sławomira Fabickiego, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Stacja Warszawa” oraz „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego i „Zaślepiona” Katarzyny Klimkiewicz.

Nagrody dla polskich twórców

Organizatorzy festiwalu w tym roku nagrodzą Złotymi Aniołami za niepokorność twórczą Kazimierza Kutza i Małgorzatę Szumowską. Złotego Anioła dla wschodzącego talentu europejskiego otrzyma aktorka Magdalena Berus, a nagrodę Flisaka Tofifest od prezydenta Torunia odbierze operator i reżyser Jacek Szymczak. Złotego Anioła za całokształt twórczości otrzyma Krzysztof Zanussi.

Jury

Podczas 11. edycji Tofifest filmy w sekcji On Air oceni jury w składzie: Marek Lechki, Violetta Vajda, Iliana Kitanowa, Tomasz Raczek i Norah McGettigan. W składzie jury konkursu Shortcut znaleźli się: Maciej Pieprzyca, György Durst, Jonas Gulbrandsen i Piotr Kletowski.

Monodram Krystyny Jandy

26 października o godzinie 18.00 w klubie Od Nowa na toruńskich Bielanach odbędzie się spektakl „Danuta W.” w reżyserii Krystyny Jandy. Monodram został oparty na wydanej niedawno książce autorstwa Danuty Wałęsy, która będzie specjalnym gościem festiwalu.

Pokazy w CSW i Od Nowie

Projekcje festiwalowych filmów będą odbywać się w kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa, które będzie w tym roku centrum festiwalowym.

Smolik i „The Trip” na zakończenie

Tofifest zakończy 27 października koncert Smolika, który zaprezentuje muzykę z albumu „The Trip”. Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą mogły zobaczyć również interaktywny film „The Trip” w reżyserii Dawida Marcinkowskiego, który za obraz otrzymał „internetowego Oscara” – Webby Award 2013. Autor filmu odbierze podczas gali zakończenia festiwalu nagrodę specjalną – Flisaka Tofifest.

Festiwal ze wsparciem PISF

11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest współfinansowana m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Szczegółowy program festiwalu będzie niedługo dostępny na stronie: www.tofifest.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

08.10.2013

Galerie zdjęć