11. ENH - konferencja prasowa

25 marca w krakowskim Kinie Pod Baranami odbyła się konferencja prasowa 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. W spotkaniu udział wzięli: dyrektor festiwalu Roman Gutek, krakowski dziennikarz Jerzy Armata, odpowiedzialny za sekcję animacji ENH, oraz krytyk Kuba Mikurda i grafik Kuba Woynarowski.

 

– Chcemy pokazywać ciekawe, bezkompromisowe, czasami kontrowersyjne filmy. Chcemy, żeby ten wrocławski festiwal kojarzył się z miejscem, gdzie to trudne kino, które naprawdę nie trafia na duże festiwale, bo one się bardzo komercjalizują – zapraszał na festiwal Roman Gutek.

 

Festiwal Era Nowe Horyzonty, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, odbędzie się we Wrocławiu w dniach 12-31 lipca 2011. – Mamy już zamknięty program retrospektyw. Pracujemy jeszcze nad programem konkursów – mówił Roman Gutek. – Jeśli chodzi o strukturę, to nic się specjalnie nie zmienia. Zostają te same konkursy. Są też przeglądy narodowe, reżyserskie. Zostaje panorama współczesnego kina, dokumenty, eseje, animacja. Różne wydarzenia towarzyszące, wystawy, instalacje, koncerty – wyróżnik naszego festiwalu.

 

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znajdzie się 12 lub 14 nowych filmów, które będą walczyły o Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności i nagrodę FIPRESCI. Uzupełnieniem konkursu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce, w którym pokazywane są pełnometrażowe filmy dokumentalne, interesujące pod względem formalnym, takie które mają ciekawą formę, a nie tylko bohatera.

 

11. MFF Era Nowe Horyzonty to również konkurs Nowych Filmów Polskich. Najlepszy obraz otrzyma Wrocławską Nagrodę Filmową. Przy okazji omawiania tego punktu programu, Roman Gutek zauważył: – Myślimy poważnie już na przyszłość o zamkniętych pokazach dla zagranicznych gości, dyrektorów festiwali, selekcjonerów międzynarodowych festiwali, producentów, dystrybutorów, bo nie wszystkie polskie filmy dostajemy na pokazy konkursowe.

 

Polskim akcentem będą również retrospektywy: Andrzeja Munka („Eroica”, „Pasażerka”) oraz Mariusza Wilczynskiego, twórcy filmów animowanych. – Artysta ten miał retrospektywę w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) i w wielu miejscach na świecie. U nas kojarzony jest z oprawą TVP Kultura, taką z kotkiem i myszką. (…) Chciałem pokazać twórczość tego fantastycznego artysty, który żyje z boku, mieszka w lesie, tam robi swoje doskonałe filmy – zachęcał Jerzy Armata. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć performace w wykonaniu Wilczyńskiego i grupy Kim Novak oraz Mateusza Pospieszalskiego i innych muzyków.

 

Na szczególną uwagę zasługuje projekt Stowarzyszenia Era Nowe Horyzonty związany w dystrybucją filmu „Pina” Wima Wendersa. Polska premiera obrazu zrealizowanego w technice 3D, poświęconego Pinie Bausch – niemieckiej choreografce i tancerce, odbędzie się właśnie we Wrocławiu, 22 lipca. – Chcieliśmy pokazać film w Operze Wrocławskiej, ale ostatecznie z przyczyn technicznych zdecydowaliśmy się na cztery seanse w Heliosie, w największej sali – wyjaśniał dyrektor festiwalu. – Tym niemniej pracujemy bardzo intensywnie nad nietypową formą dystrybucji. Marzymy o tym, by pokazać „Pinę” w teatrach operowych, filharmoniach, żeby wyjść poza multipleksy.

 

Gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie kinematografia norweska. – Mamy grant, bo Norwegowie przeznaczyli duże pieniądze na promocję swojej kultury. Bohaterką retrospektywy będzie Anja Breien. Reżyserka przyjedzie na festiwal. W klubie festiwalowym będzie dużo norweskiej muzyki. Ukaże się także książka o kinie norweskim – zapowiada Roman Gutek. Innym wydarzeniem będzie retrospektywa twórczości Terry’ego Gilliama. Przy okazji przeglądu odbędzie się premiera książki „Człowiek z La Manchy. Kino Terry’ego Gilliama”, nad którą pracują m.in. Kuba Mikurda i Kuba Woynarowski.

 

Podczas tegorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty odbędzie się wernisaż wystawy „Rub Your Eyes”. Przez miesiąc w Galerii Awangarda pokazywane będą obiekty z kolekcji awangardowego reżysera Wernera Nekesa, na którą składają się książki, ryciny, przedmioty związane z kinem.

 

Wyprzedzając pytania o system rezerwacji miejsc dla właścicieli karnetów i akredytacji, Roman Gutek mówił: – To bardzo wygodny system. Sprawdził się. Wprowadzimy jedną innowację: w ubiegłym roku można było rezerwować miejsca od północy. W tym roku będzie można rezerwować od 8:30 z jednodniowym wyprzedzeniem. Dyrektor festiwalu wspomniał również o planowanej zmianie nazwy najważniejszego sponsora festiwalu: – Era po raz 9 jest z nami. Oczywiście będzie zmiana nazwy Ery na T-Mobile, ale nie ma jeszcze decyzji kiedy to nastąpi. My też do końca nie wiem, jak będzie z nazwą, ale myślę, że wrócimy do pierwotnej nazwy. Może z jakąś literką „t”.

 

Festiwalowe pokazy odbędą się w kinie Helios oraz nowo otwartym Dolnośląskim Centrum Filmowym. Sprzedaż karnetów na 11. MFF Era Nowe Horyzonty ruszyła 25 marca o godzinie 12:00. Przez strony internetowe www.enh.pl i Ticketpro można już kupić bilety na koncert grupy „Grinderman” Nicka Cave’a, który odbędzie się w piątek 29 lipca na Wyspie Słodowej.

 

11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu między 21 a 31 lipca. Więcej informacji na stronie www.enh.pl.

 

Dominika Kaszuba

25.03.2011