11. Festiwal Afrykamera

18 kwietnia w Warszawie rozpocznie się 11. Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera. Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem: Stany rewolucji. Repliki wydarzenia odbędą się w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Koninie i Białymstoku. 

„Afryka w polskim obiektywie”

W specjalnym bloku „Afryka w polskim obiektywie” pokazane zostaną filmy stworzone przez polskich twórców w Afryce. Wśród filmów, które znalazły się w tej sekcji można wymienić m.in. obrazy: „Ludzie duchy” Martyny Wojciechowskiej o albinosach żyjących w Tanzanii, „Afryka oczami Ryszarda Kapuścińskiego” Olgi Prud’homme Farges, skupiający się na „afrykańskim” okresie pracy Kapuścińskiego oraz „Obroni, człowiek zza horyzontu” Roberta Osam-Gyaabina – zapis podróży do Ghany śladami ojca, utraconych relacji, dalekich krewnych.

Bogaty program festiwalu

Filmem otwarcia festiwalu w Kinie Luna będzie tunezyjski obraz „Heidi” w reż. Mohameda Ben Attia. Film został w tym roku doceniony na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymał nagrody za najlepszy debiut i kreację aktorską dla Majda Mastoury. Dzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu w BarStudio odbędzie się spotkanie z Joanną Kos-Krauze „Moja Afryka: Ptaki śpiewają w Kigali”. Filmem zamknięcia festiwalu będzie obraz „Excuse My French”, reż. Amr Samama. Po seansie organizatorzy zapraszają do Klubu Komediowego, gdzie odbędzie się koncert tunezyjsko-szwajcarskiej piosenkarki Sorayi Ksontini. Tradycyjnie w programie festiwalu znalazły się także filmy dokumentalne. W sekcji AfroDocs widzowie będą mogli obejrzeć m.in. senegalski obraz „Ta rewolucja nie będzie transmitowana” reż. Rama Thiaw, zdobywca nagrody FIPRESCI na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Akcja filmu dzieje się w czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w Senegalu na początku roku 2012.

Bilety

1 kwietnia rozpoczyna się przedsprzedaż karnetów na wszystkie pokazy. Dostępne będą też atrakcyjne cenowo karnety, które można kupić w kasie Kina Luna oraz poprzez stronę internetową kina (www.kinoluna.pl).

11. Festiwal Afrykamera w Warszawie potrwa do 24 kwietnia. Daty replik festiwalu oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.afrykamera.pl.

Na podstawie informacji prasowej 

01.04.2016