11. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

2 listopada rozpoczyna się 11. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”. W programie wydarzenia znajdą się najnowsze produkcje oraz klasyka kina. 11. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 2-12 listopada w warszawskich kinach Luna, Elektronik oraz Iluzjon. Repliki festiwalu odbędą się w kinach w całej Polsce od listopada do kwietnia 2018 roku. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dwa programy konkursowe

Dwa programy konkursowe: filmów fabularnych i dokumentalnych oraz Kalejdoskop Nowego Kina zaprezentują najnowsze produkcje rosyjskie.

13 filmów w konkursie fabularnym będzie oceniać jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Kuba Czekaj i Julia Kijowska. W konkursie fabularnym zobaczymy w tym roku prezentowaną wcześniej m.in. na 67. Berlinale koprodukcję gruzińsko-rosyjsko-polską „Zakładnicy” („Hostages”) Rezo Gigineishvilego, którego polską koproducentką jest Ewa Puszczyńska. Organizatorzy zaprezentują też zdobywcę Grand Prix tegorocznego festiwalu „Kinotawr”, najnowszy film Borisa Chlebnikowa „Arytmia”. To filmowa metafora życia ukazana w niemal doskonałej formie wizualnej, znakomity rezultat współpracy autorki scenariusza Natalii Mieszczaninowej i reżysera Borisa Chlebnikowa. Mimo lakonicznej formy i zamierzonego, nierównego rytmu obraz jest niezwykle klarowny, przekazuje odbiorcy znacznie więcej niż zostaje wypowiedziane na głos.

W programie znajdą się także dwa rosyjskie filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Cannes. Debiut Kantemira Bałagowa „Bliskość” (konkurs fabularny) oraz rosyjski kandydat do Oscara – „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa (pokaz specjalny). Różniące się formalną strukturą i czasoprzestrzenią, filmy te mają ze sobą wiele wspólnego. „Bliskość” (w tłumaczeniu dosłownym „Ciasnota”) opowiada o braku miłości, a „Niemiłość” o dojmującym braku miejsca dla uczuć.

Kolejnym tytułem konkursowym będzie „Jego córka” – pełnometrażowy debiut fabularny Tatiany Ewerstowej, nagrodzony m.in. Grand Prix Festiwalu „Okno na Europę”.

W konkursie „Rosja w dokumencie” 10 filmów dokumentalnych oceni jury w składzie: Paweł Łoziński, Wojciech Staroń i Wojciech Kasperski. 

Kalejdoskop Nowego Kina i Okno na Europę

W Kalejdoskopie Nowego Kina zobaczymy m.in. dramat Anny Matison „Po Tobie”. „Co po sobie pozostawię” – to pytanie, które nurtuje głównego bohatera filmu, genialnego baletmistrza Tiemnikowa. Kontuzja, której nabawił się w latach 90., drastycznie przerwała jego karierę na scenie. Uraz kręgosłupa, który po 20 latach wciąż postępuje, w niedługim czasie ma skazać bohatera na wózek inwalidzki – dla niego równoznaczny z końcem życia. Po bezwzględnej diagnozie spróbuje on raz jeszcze wkroczyć na wielką scenę, aby pozostawić po sobie ślad.

Po raz kolejny we współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu zaprezentowana zostanie sekcja „Okno na Europę: program koprodukcji”. Organizatorzy pokażą w tym programie m.in. m.in. „Przekonania” Tatiany Czystowej, rosyjsko-polski dokument, biorący również udział w tegorocznym konkursie filmów dokumentalnych. Obraz pokazuje rozmowy na komisjach wojskowych czterech rekrutów, z których każdy próbuje uchylić się od służby wojskowej.

Konczałowski i Eisenstein

W tym roku z okazji 80. urodzin Andrieja Konczałowskiego festiwal zaprezentuje jego twórczość w odsłonie fabularnej oraz dokumentalnej. Wśród fabuł znajdą się obrazy „Raj” oraz „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna”. Widzowie będą mieli także okazję do zapoznania się z dokumentalnym cyklem poświęconym wielkim kompozytorom rosyjskim. W bloku znajdą się filmy „Dmitrij Szostakowicz”, „Igor Strawinski”, „Siergiej Prokofiew”, które dotąd nie były prezentowane na Sputniku.

W sekcji „Mistrzowie kina. Siergiej Eisenstein” przypomniane zostaną największe dzieła twórcy montażu atrakcji, polegającego na wydobyciu symbolicznych znaczeń danej sceny filmowej. Doskonałym przykładem prekursorskiej metody jest „Strajk”, któremu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka. W bloku nie zabraknie również obrazów takich jak „Pancernik Potiomkin”, „Październik”, „Niech żyje Meksyk”, „Aleksander Newski” oraz „Iwan Groźny”. Retrospektywę zamknie biograficzny film o życiu i twórczości Siergieja Eisensteina – „Eisenstein w Meksyku” w reżyserii Petera Greenawaya.

Ciekawym punktem programu będzie cykl pokazów i dyskusji poświęconych baletowi. W ramach sekcji pokazane zostaną m.in. dokument „Babilon Bolszoj” Nicka Reada i Marka Franchettiego oraz film fabularny w reżyserii Walerija Todorowskiego „Bolszoj”. „The Best of Sputnik” tradycyjnie zgromadzi najbardziej docenione filmy poprzednich edycji. Przypomniane zostaną m.in. „Kraina Oz” Wasilija Sigariewa, „Uczeń” Kiriłła Sieriebriennikowa i „Zoologia” Iwana I. Twierdowskiego.

Kino dla dzieci i młodzieży

„Mały Sputnik”, który wyrósł już niemal na samodzielny, pełnowartościowy projekt kulturalny, zaproponuje kinomanom repertuar w 3 grupach wiekowych: bajki dla najmłodszych, duże kino dla maluchów, a także filmy dla młodzieży. Poza projekcjami dla najmłodszych organizatorzy przygotowali cykl różnorodnych zabaw edukacyjnych, warsztatów, koncertów oraz spektakli i spotkań wokół książki.
Chwile wytchnienia od ekranu kinowego zapewnią koncerty, wystawy, spektakle i masterclassy. Trajektoria Sputnika przebiegnie m.in. przez Planetarium Niebo Kopernika, Big Book Cafe i Południk Zero.

Więcej informacji: www.sputnikfestiwal.pl.

Informacja prasowa

02.11.2017