11. MFF Nowe Horyzonty

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu to festiwal prezentujący niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy, tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu.

 

Od lat program filmowy festiwalu bywa pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów także w obszarze innych dziedzin sztuki. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia – wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, wykłady i warsztaty składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.

Konkursy

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to wybór 14 premierowych filmów z całego świata. Jury przyzna Grand Prix dla najlepszego filmu i 20 000 euro. Filmy powalczą też o nagrodę publiczności oraz – po raz drugi – o prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Nagrodzone filmy dostaną też gwarancję dystrybucji w Polsce.

Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce: w konkursie wezmą udział pełnometrażowe, autorskie dokumenty, zainspirowane różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. Międzynarodowe jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro oraz gwarancję dystrybucji w Polsce.

Konkurs Nowe Filmy Polskie: pokazanych zostanie kilkanaście pełnometrażowych fabuł i dokumentów, które trafiły właśnie na ekrany kin lub będą miały we Wrocławiu polską premierę. Najlepszym przypadnie Wrocławska Nagroda Filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł i nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut w wysokości 40 000 zł.

Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe to konkurs polskich krótkich i średnich metraży.

Konkurs Europejskie Debiuty Krótkometrażowe: w konkursie krótkometrażowych debiutów do 30 min. nagrody po 1000 euro zostaną przyznane w kategorii filmu fabularnego, dokumentu i animacji.

Pozostałe sekcje:

Panorama – filmy nagradzane na światowych festiwalach, realizowane przez uznanych twórców i właśnie odkryte nowe talenty.

Trzecie oko – cykl pokazów specjalnych, na który składają się filmy artystów wizualnych, dla których kino staje się narzędziem ekspresji.

Dokumenty, eseje – autorskie wizje rzeczywistości, klasyczne i niekonwencjonalne dokumenty.

Nocne szaleństwo: Round Midnight – filmy grające konwencjami, odwołujące się do klasycznych gatunków filmowych.

Norwegia bez granic – spojrzenie na współczesne kino norweskie, muzykę i sztukę, retrospektywa Anji Breien.

Czerwone westerny – sekcja przygotowana we współpracy z MFF w Rotterdamie, przegląd filmów z Rosji radzieckiej i państw dawnego bloku wschodniego z lat 1920 – 1980, które spełniają gatunkowe kryteria westernu.

Za różową kurtyną – kultowe „filmy różowe” należące do popularnego w Japonii nurtu kina erotycznego, wielu cenionych japońskich reżyserów rozpoczynało nimi swoje kariery. W programie znajdą się prekursorskie dzieła nurtu z lat 60. XX wieku, a także filmy z późniejszych dekad.

Retrospektywy

Terry Gilliam – pełna retrospektywa twórczości ex-Pythona. Wielka wyobraźnia, niezwykłe efekty wizualne i doskonałe poczucie humoru uczyniły z Gilliama prawdziwie kultowego reżysera.

Bruno Dumont – retrospektywa jednego z najciekawszych przedstawicieli nurtu Nowego Francuskiego Ekstremizmu. Jego nagradzane na międzynarodowych festiwalach, naturalistyczne filmy stanowią intelektualne wyzwanie, zadają ważne pytania dotyczące współczesnej kultury.

Jack Smith – pełna retrospektywa twórczości legendy amerykańskiego artystycznego undergroundu, zawierająca unikatowe materiały archiwalne, zapisy współpracy z innymi artystami (Ken Jacobs, Andy Warhol), filmowe performance, filmy inspirowane pracami Smitha.

Andrzej Munk – filmy jednego z najbardziej cenionych przedstawicieli powojennej Szkoły Polskiej, nieustannie konfrontującego się z polską tradycją i kulturą.

Mariusz Wilczyński – prace czołowego polskiego twórcy animacji, działającego również w obszarze muzyki i artystycznego performance’u. Wśród festiwalowych wydarzeń specjalnych znajdą się prowadzone przez artystę warsztaty i performance.

Werner Nekes – twórczość wybitnego niemieckiego artysty, który od lat 60. XX wieku tworzy eksperymentalne filmy i sztukę wideo.

 

Więcej o 11. MFF Nowe Horyzonty: www.nowehoryzonty.pl.

 

Informacja prasowa

18.06.2011