11. MFFA Animator

6 lipca w Poznaniu rozpoczęła się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Animator stał się jednym z z największych wydarzeń w świecie animacji, którego rangę potwierdza przywilej kwalifikowania do Oscarów. W trakcie siedmiu festiwalowych dni organizatorzy pokażą ponad 300 filmów z całego świata. W konkursie o Grand Prix Animatora – Złotego Pegaza, rywalizować będzie 49 filmów z całego świata. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, odbędzie się pierwsza edycja Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, ukazująca najnowsze dokonania rodzimych animatorów.

Otwarcie festiwalu, Kino nocne

Tegoroczny festiwal zainaugurował projekt audiowizualny cenionego poznańskiego muzyka Zbigniewa Kozuba i jego zespołu Animatik. Tym, co wyróżnia projekt WHISPERS — poza muzyką na żywo i projekcją 8 filmów poznańskich animatorów — jest animowany mapping na żywo.

Od pierwszego dnia festiwalu ruszyło Kino Nocne, czyli animowane seriale dla dorosłych. Codziennie od 6 do 11 lipca o godz. 23:00 w Klubie Festiwalowym pokazywane są najbardziej kultowe i najnowsze seryjne produkcje animowane dla dorosłych, takie jak Rick & Morty, Super Science Friends, czy serial HBO braci Duplass Animals: Zwierzęta.

Filmy z Annecy i Ottawy

Jak co roku w ramach festiwalu odbywają się pokazy najważniejszych filmów z największych międzynarodowych festiwali animacji: Annecy i Ottawy. Kuratorem pokazów z Annecy — najstarszego i największego wydarzenie poświęconego filmowi animowanemu na świecie — jest Yves Nougarède. Najlepsze z Ottawy 2017 to zbiór filmów krótkometrażowych docenionych przez jury i publiczność podczas 41. MFFA w Ottawie.

Nie tylko pokazy

Jak co roku, festiwalowym przeglądom i pokazom towarzyszą warsztaty, wykłady i spotkania. W programie znajdują się warsztaty z compositingu prowadzone przez Studio Platige Image, warsztaty wycinankowych teledysków z Robertem Turło, warsztaty animacji wycinankowej prowadzone przez znanego rumuńskiego twórcę Dana Panaitescu, warsztaty animacji 3D ze studiem SQM, wprowadzenie w tworzenie komiksu z Alecosen Papadatosem. Widzowie mają również szanse uczestniczyć w wykładach mistrzowskich przygotowanych przez gości festiwalu.

Animator Pro

Animator Pro to branżowe spotkanie adresowane do profesjonalistów – z mniej lub bardziej ugruntowanym dorobkiem. Program I dnia (11.07) poświęcony jest zagadnieniu storytellingu i obejmuje: panel dyskusyjny z udziałem dyrektorów festiwali animacji z Wielkiej Brytanii, Kanady i Holandii oraz prezentacje dotyczące pełnometrażowego filmu Jeszcze dzień życia (Another Day of Life) i VR-owego projektu Wykreślona Warszawa. W dniu II (12.07) Animator Pro skoncentruje się na problematyce produkcji i dystrybucji filmów animowanych oraz wykorzystania animacji w działaniach marketingowych.

11. MFFA Animator odbywa się w dniach 6 – 12 lipca.

Więcej informacji: www.animator-festival.com.


05.07.2018