"11 minut" i "Demon" w Toronto

Organizatorzy 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto ogłosili częściową listę filmów, które znajdą się w tegorocznym programie. W programie znalazły się dwa tytuły z Polski: „11 minut” Jerzego Skolimowskiego oraz wyreżyserowany przez Marcina Wronę „Demon”. Oba filmy są współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pokaz „Demona” w Toronto będzie światową premierą filmu.

„11 minut”

fot. materiały prasowe

Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. W filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki, Piotr Głowacki, Richard Dormer i Ifi Ude. Film Jerzego Skolimowskiego zostanie w Toronto pokazany w sekcji Masters (Mistrzowie), w której znajdzie się 13 tytułów, m.in. nowe filmy Wima Wendersa czy Marco Bellocchio.

Koprodukcja współfinansowana przez PISF

Film „11 minut” to polsko-irlandzka koprodukcja. Głównym producentem filmu jest Skopia Film, a koproducentami Element Pictures, Telewizja Polska, Orange, HBO i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages i Irish Film Board. Warto podkreślić, iż światowa premiera „11 minut” odbędzie się w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Nowy film Marcina Wrony

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem (w tej roli  Itay Tiran, znany m.in. z filmu „Liban”), przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

W filmie obok wspomnianych wyżej aktorów, wystąpili m.in. Adam Woronowicz, Włodzimierz Press i Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest Paweł Flis. Muzykę do filmu skomponował Marcin Macuk, wykorzystano również utwory Krzysztofa Pendereckiego. Autorami scenariusza filmu są Marcin Wrona i Paweł Maślona. Producentem „Demona” jest firma Magnet Man Film, koproducentami są TransFax Film Productions, The Chimney Pot, Wajda Studio, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa Silesia-Film oraz Lava Films.

Światowa premiera

fot. Magnet Man Film

Najnowszy film Marcina Wrony będzie w Toronto prezentowany w sekcji Vanguard. Ten cykl pokazów został zainaugurowany w 2006 roku przez ówczesnego wice-dyrektora festiwalu Noaha Cowana. Vanguard ma prezentować, zdaniem organizatorów „kino uderzające w publiczność surową, pulsującą estetyką, mówiące o wolności kultury i kina”. Mają to być filmy „prowokujące i epatujące młodością”. Warto podkreślić, iż w roku 2010 właśnie w tej sekcji zaprezentowano film „Chrzest” tego reżysera.

Polskie filmy w Toronto

W ciągu kilku ostatnich edycji MFF w Toronto filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zawsze były obecne w programie wydarzenia i rekomendowane kanadyjskiej i światowej widowni przez dyrektora festiwalu Pierce’a Handlinga. W Toronto prezentowano m.in. „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland, „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Różę” Wojciecha Smarzowskiego, „Galerianki” i „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego czy „Chrzest” Marcina Wrony. Warto przypomnieć, iż poprzedni film Jerzego Skolimowskiego, „Essential Killing” znalazł się w 2010 roku w programie MFF w Toronto obok 9 innych tytułów w prezentacji zatytułowanej Masters.

Festiwal w Toronto jest uznawany za jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych za Oceanem. Impreza ma charakter przeglądu najnowszych tendencji światowych kinematografii. Nową inicjatywą będzie nagradzający reżyserów filmowych konkurs Platform, w jury którego zasiądzie Agnieszka Holland. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 10-20 września.

Więcej o 40. MFF w Toronto: www.tiff.net.

Marta Sikorska

11.08.2015