"11 minut" najlepszym filmem w Lizbonie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „11 minut” Jerzego Skolimowskiego otrzymał główną nagrodę podczas 9.  edycji Lisbon & Estoril Film Festival.

Jaeger-LeCoulture Best Film Award dla „11 minut”

Jury konkursu głównego w składzie Sabine Azéma, Cédric Villani, Itamar Golan, Jessica Hausner, Andrei A. Tarkovsky oraz Pedro Gadanho w uzasadnieniu werdyktu podało, że obraz Jerzego Skolimowskiego „to znakomity film, który wnosi innowacyjne rozwiązania do języka kina”.

W konkursie o Jaeger-LeCoulture Best Film Award obok polsko-irlandzkiej koprodukcji udział brało 13 filmów, m.in. „The Room” Lenny’ego Abrahamsona i „7 chinese brothers” Boba Byingtona.

Film „11 minut” to polsko-irlandzka koprodukcja. Głównym producentem filmu jest Skopia Film, a koproducentami Element Pictures, Telewizja Polska, Orange, HBO i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages i Irish Film Board. „11 minut” w reż. Jerzego Skolimowskiego jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Więcej informacji: http://www.leffest.com/en/news/11-minut-wins-the-jaeger-lecoultre-best-film-award.

„Matka Ziemia”: dystrybucja filmu w Portugalii

Film dyplomowy Piotra Złotorowicza, absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi, otrzymał podczas Lisbon&Estoril Film Festival nagrodę dla najlepszego filmu krótkiego. Nagrodą jest dystrybucja filmu przez firmę Leopardo Films na terenie Portugalii.

Zdjęcia do etiudy zrealizował Nicolás Villegas Hernández. Etiuda powstała pod opieką pedagogiczną: Filipa Bajona, Jerzego Zielińskiego i Jarosława Kamińskiego. W rolach głównych wystąpili Mirosław Baka i Dariusz Przybył. Film zdobył dotąd m.in. wyróżnienie Festiwalu w Locarno i nagrodę na Gijon Film Festival.

16.11.2015