„11 minut” w kinach w Japonii

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film Jerzego Skolimowskiego „11 minut” 20 sierpnia wszedł na ekrany kin w Japonii.

Premiera kinowa „11 minut” w Japonii

20 sierpnia 2016 roku na ekrany kin w Japonii wszedł film „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Dystrybutorem obrazu jest firma Copiapoa Film.

Wcześniej, 8 kwietnia 2016 roku, film Jerzego Skolimowskiego pojawił się na ekranach wybranych kin oraz w dystrybucji internetowej (itunes) w Stanach Zjednoczonych. Polska kinowa premiera filmu odbyła się 23 października 2015 roku.

 „11 minut”

Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona-aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, niefrasobliwy handlarz narkotyków, dziewczyna z ukochanym psem, sprzedawca hot dogów z niejasną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista myjący hotelowe okna, sędziwy malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem i grupa głodnych zakonnic. Przekrój mieszkańców współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

Twórcy filmu

Reżyserem i autorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. W filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki, Piotr Głowacki, Richard Dormer i Ifi Ude. „11 minut” to polsko-irlandzka koprodukcja. Głównym producentem filmu jest Skopia Film, a koproducentami Element Pictures, Telewizja Polska, Orange, HBO i Fundacja Tumult. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages i Irish Film Board.

Światowa premiera w Wenecji

Światowa premiera „11 minut” odbyła się podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film był pokazywany w Konkursie Głównym i otrzymał wyróżnienie jury młodzieżowego. Obraz Jerzego Skolimowskiego był również prezentowany m.in. na MFF w Toronto, BFI London Film Festival, Festiwalu Filmowym w Gdyni i Lisbon & Estoril Film Festival. Film był polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Oficjalna japońska strona filmu „11 minut”: http://mermaidfilms.co.jp/11minutes/

Więcej informacji znajduje się na stronie Instytutu Polskiego w Tokio: http://pl.instytut-polski.org/event/film/5961/.

20.08.2016