"11 minut" w kinach

23 października na ekrany polskich kin wejdzie najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „11 minut”. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

„11 minut”

Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona-aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, niefrasobliwy handlarz narkotyków, dziewczyna z ukochanym psem, sprzedawca hot dogów z niejasną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista myjący hotelowe okna, sędziwy malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem i grupa głodnych zakonnic. Przekrój mieszkańców współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

Nowy film Jerzego Skolimowskiego

Reżyserem i autorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. W filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki, Piotr Głowacki, Richard Dormer i Ifi Ude.

Polski kandydat do Oscara

Film „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego jest w tym roku polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. Więcej informacji tutaj.

Polsko-irlandzka koprodukcja ze wsparciem PISF

Film „11 minut” to polsko-irlandzka koprodukcja. Głównym producentem filmu jest Skopia Film, a koproducentami Element Pictures, Telewizja Polska, Orange, HBO i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages i Irish Film Board.

Światowa premiera w Wenecji

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film był pokazywany w Konkursie Głównym i otrzymał wyróżnienie jury młodzieżowego.

„11 minut” było również pokazywane m.in. na MFF w Toronto, BFI London Film Festival,

Film otrzymał bardzo dobre recenzje od zagranicznych dziennikarzy i krytyków filmowych.

– Prawdziwym kinem, w sensie tradycyjnym, jest piorunujący thriller 77-letniego Polaka Skolimowskiego, który wybrzmiewa w rytmie rapu. To piorunujący film skonstruowany jak gra: pozornie niepotrzebny, strasznie poważny – czytamy w recenzji filmu „11 minut” autorstwa Conchity de Gregorio we włoskim dzienniku La Repubblica.

Więcej zagranicznych recenzji filmu można przeczytać tutaj.

„11 minut” w kinach od 23 października

Polska premiera filmu „11 minut” odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie film był pokazywane w ramach Konkursu Głównego. Obraz wejdzie na ekrany polskich kin 23 października 2015. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

19.10.2015