11. NETIA OFF CAMERA. Konkurs Polski

10 wybranych polskich filmów powalczy o Nagrodę Kulczyk Foundation podczas 11. NETIA OFF CAMERA. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut sztuki Filmowej. 

„Twarz” Małgorzaty Szumowskiej to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po pionierskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym… W roli głównej zobaczymy Mateusza Kościukiewicza, któremu partnerują Agnieszka Podsiadlik i Małgorzata Gorol. Film nagrodzono Srebrnym Niedźwiedziem podczas tegorocznego Berlinale

Nagrodzone Srebrnymi Lwami w Gdyni „Ptaki śpiewają w Kigali” to opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze przypomnieli nie tylko o historii ludobójstwa w Rwandzie, ale stworzyli wzruszającą opowieść o nieumiejętności otworzenia się na drugiego człowieka, traumie, która sprawia, że ofiara staje się niewolnikiem własnych emocji. Joanna Budnik i Eliane Umuhire otrzymały ex aequo nagrody dla najlepszej aktorki na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz na Festiwalu w Karlowych Warach.

Urszula Antoniak w „Pomiędzy słowami” zabiera widzów do współczesnego Berlina, aby opowiedzieć o zjawisku dosłownie i metaforycznie pojmowanej emigracji. Ekranowe spotkanie postaci granych przez Jakuba Gierszała i Andrzeja Chyrę staje się pretekstem do zadania ważnych pytań o źródła tożsamości, umowne i realne granice asymilacji oraz poczucie przynależności. Pięknie opowiedziana i brawurowo zagrana historia o granicach naszego (samo) poznania.

Bodo Kox przenosi widzów do 2030 roku. Jego „Człowiek z magicznym pudełkiem” to komedia o podróżowaniu w czasie i miłości potrafiącej pokonać wszelkie przeszkody. Cierpiący na zaniki pamięci Adam (Piotr Polak) musi zacząć wszystko od nowa. Ma jednak radio, które umożliwia podróże w czasie. Podczas jednej z nich cofa się do 1952 roku. Kiedy nie może wrócić, z odsieczą pojawia się jego ukochana Goria (Olga Bołądź). Co z tego wynika? „Człowiek z magicznym pudełkiem” jest drugim filmem Bodo Koxa. Jego debiut, „Dziewczyna z szafy” również walczył o główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

Surowy i poruszający debiut Maciej Sobieszczańskiego to historia miłosnego trójkąta (Zofia Wichłacz, Julian Świeżewski, Jakub Gierszał) i walki o ukochaną kobietę. Tytułowa „Zgoda” to nazwa obozu koncentracyjnego w Świętochłowicach na Śląsku, gdzie w czasie okupacji znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau. Reżysera fascynuje historyczna niejednoznaczność. Tworzy świat, który wymyka się czarno-białej wizji świata i łatwym podziałom na dobro i zło.

Robert Gliński w swoim filmie „Czuwaj” opowiada historię konfrontacji dwóch grup młodzieży. Lekcja odpowiedzialności i tolerancji przeradza się w twardą walkę o przywództwo. Wiara w szlachetne ideały zostaje zestawiona z brutalnym prawem silniejszego. Relacje między młodymi ludźmi stają się napięte. Odizolowani od zewnętrznego świata, nastoletni bohaterowie ujawniają swoje szokujące oblicza.

Reżyserski debiut Pawła Maślony to nieco absurdalna i gorzka komedia. Zwykli ludzie wpadają w wir zdarzeń, które radykalnie zmienią ich życie. „Atak paniki” imponuje dopracowanym w najdrobniejszym szczególe scenariuszem. W tej materii młody reżyser miał zresztą większe doświadczenie, pisząc przed kilkoma laty razem z Marcinem Wroną skrypt do „Demona”. Mocna strona filmu to świetne role, czasem będące zaprzeczeniem aktorskiego wizerunku bohaterów.

Bohaterką nowego filmu Anny Jadowskiej jest mieszkająca na wsi młoda mężatka Ewa (znakomita rola Marty Nieradkiewicz). Ma na swojej głowie wychowanie dwójki dzieci i prowadzenie domu. Wielomiesięczna rozłąka z mężem skutkuje romansem samotnej kobiety z nastoletnim, zakochanym w niej chłopakiem. Annie Jadowskiej udało się w „Dzikich różach” stworzyć przekonujące studium kobiety, która musi stawić czoła ambiwalencji macierzyństwa, ale i skonfrontować się z nieprzychylnie nastawioną wiejską społecznością.

„Serce miłości” Łukasza Rondudy historia związku artystów – Zuzanny Bartoszek i Wojtka Bąkowskiego, w którym sztuka i miłość bez przerwy się przenikają. Ona – poetka przed debiutem i On – uznany artysta wizualny i muzyk. Kochają się, ale i konkurują. Jak skończy się walka o autonomię twórczą i osobistą? „Serce miłości” to wypełniona muzyką opowieść o miłości opartej na dominacji i podległości i poszukiwaniu równowagi.

Grupa oddanych przyjaciół miała od dzieciństwa wielkie marzenie. Chcieli wstrząsnąć polską sceną metalową, gromadząc na koncertach tłumy, a wszystko pod szyldem zespołu o nazwie Exterminator. Czas jednak pokazał, że młodzieńcze ambicje niewiele mają wspólnego z prawdziwym życiem. „Gotowi na wszystko. Exterminator” w reżyserii Michała Rogalskiego opowiada o nieco sentymentalnej podróży za utraconą młodością. Kasety magnetofonowe, oglądanie serialu „Alf”, małe sklepy komputerowe. To tylko niektóre elementy tej zabawnej, ludzkiej komedii, pełnej ciepłego humoru, ale i potrafiącej porządnie wzruszyć.

Więcej o 11. NETIA OFF CAMERA: www.offcamera.pl.


11.04.2018