11. Netia Off Camera

W dniach 27 kwietnia – 6 maja w Krakowie odbędzie się 11. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera. Wydarzenie współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Cicha noc” i „Wieża. Jasny dzień” w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”

Wśród 10 debiutów i filmów drugich z całego świata, które powalczą w tym roku o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 000 USD, znalazły się dwa polskie filmy. Są to głośne, nagradzane debiuty fabularne Piotra Domalewskiego i Jagody Szelc: „Cicha noc” oraz „Wieża. Jasny dzień”. Przewodniczącą jury Konkursu Głównego będzie w tym roku Małgorzata Szumowska, wraz z którą filmy ocenią aktorzy Gina Gershon oraz Thomas Kretschmann.

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

Filmy zakwalifikowane do Konkursu są, zdaniem Organizatorów, przeglądem najciekawszych zjawisk i trendów, jakie pojawiły się w polskiej kinematografii na przestrzeni ostatniego roku. Do Konkursu zakwalifikowano 10 pełnometrażowych fabuł, które powalczą o Nagrodę Kulczyk Foundation wysokości 300 000 PLN. Zwycięzca zostanie wybrany przez międzynarodowe jury w składzie: Lucy Bevan (reżyserka castingu), Dree Hemingway (aktorka) i Geoff Andrew (programer festiwali BFI Southbank oraz London Film Festival).

W tym roku do Konkursu zakwalifikowały się:

 • „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej,
 • „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego,
 • „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak,
 • „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa,
 • „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego,
 • „Czuwaj” Roberta Glińskiego,
 • „Atak paniki” Pawła Maślony,
 • „Dzikie róże” Anny Jadowskiej,
 • „Serce miłości” Łukasza Rondudy,
 • „Gotowi na wszystko. Exterminator” Michała Rogalskiego.

Roman Polański gościem festiwalu

2 maja podczas festiwalu Netia Off Camera odbędzie się pierwszy w Polsce pokaz najnowszego filmu Romana Polańskiego „Prawdziwa historia” z udziałem reżysera. Światowa premiera współfinansowanej przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Prawdziwej historii” odbyła się na 70. MFF w Cannes.

„Prawdziwa historia” to thriller psychologiczny o rodzącej się przyjaźni popularnej pisarki z tajemniczą czytelniczką, która z czasem ujawnia swoje mroczne oblicze. Delphine (Emmanuelle Seigner) od jakiegoś czasu cierpi na brak weny. Gdy pewnego dnia w trakcie podpisywania książek poznaje tajemniczą kobietę (Eva Green), jej życie zaczyna stopniowo zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Między kobietami rodzi się relacja, która z czasem z przyjaźni zmienia się w toksyczne uzależnienie. Delphine powoli traci kontrolę nad swoim życiem, a wszystko co uważała dotychczas za pewnik, zmienia swe pierwotne znaczenie.

Polskie filmy w sekcji Kino nad Wisłą

Netia Off Camera to nie tylko pokazy kinowe. W tym roku na terenie Bulwarów nad Wisłą widzowie zobaczą m.in. cztery polskie tytuły: „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej.

Finał 8. edycji Script Pro

2 maja podczas festiwalu Netia Off Camera poznamy laureatów najbardziej prestiżowego konkursu scenariuszowego w Polsce – Script Pro. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera. Partnerami konkursu są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Canal+ oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Scenariusze nadesłane na tegoroczną edycję konkursu oceni jury w składzie: Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, Małgorzata Jurczak, Michał Komar, Maciej Sobieszczański oraz Anna Waśniewska-Gill.

Off Camera Pro Industry

to część festiwalu Netia Off Camera skierowana do przedstawicieli branży filmowej, która odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja. W programie tegorocznej edycji znajdą się m.in. dyskusje dotyczące międzynarodowych koprodukcji i nowych mediów, konsultacje z ekspertami Torino Film Lab, warsztaty z Lindą Beath czy spotkania networkingowe. Odbędzie się też wykład oraz dwa spotkania case study dotyczące współpracy z inwestorami.

Więcej informacji o wydarzeniach branżowych na stronie www.pisf.pl.

Pozostałe sekcje Festiwalu

W tym roku w programie Netia Off Camera tradycyjnie znalazły się sekcje „Amerykańscy niezależni” oraz „Best of fests”. Jest jednak sporo nowości, m.in. sekcje:

 •  „Sport to zdrowie” zajmie się sportem uprawianym wyczynowo,
 • „Zawód: Artysta” zaprezentuje filmy poświęcone sztuce i jej twórcom,
 • „Nasto-Dramy” pokaże skomplikowanie i złożoność gatunku „High School Movies”,
 • „Working Class Hero” umożliwi widzom wejście w skórę „bohatera klasy pracującej”,
 • „Zemsta jest słodka?” przyjrzy się zemście niekoniecznie w formie i kształcie określanym przez ociekające krwią konwencje „revenge movies”.

Canal+ SerialCon

5. edycja najstarszego polskiego wydarzenia poświęconego wyłącznie serialom odbędzie się w dniach 1 – 3 maja.

Perspektywa fanowska łączy się tu z akademicką i branżową. Na wielbicieli telewizyjnych hitów czeka wiele interesujących prelekcji, dyskusji panelowych, warsztatów i wykładów przygotowanych przez krytyków, dziennikarzy, naukowców, blogerów, podcasterów i youtuberów. O pracy nad serialami opowiedzą twórcy, zarówno ci stojący przed kamerą – aktorzy, jak i ci sterujący serialowym światem zza niej – scenarzyści, reżyserzy i producenci.

Canal+ SerialCon to nie tylko dyskusje o najpopularniejszych tytułach, ale także rozmowy o różnych gatunkach i typach seriali oraz o ich ewolucji. W tym roku dyskusje będą dotyczyć m.in. roli kobiet – za kamerą i przed nią, międzynarodowej popularności seriali lokalnych, czyli nieanglojęzycznych; motywie choroby psychicznej w serialach, serialach true crime, serialach skandynawskich, koreańskich i rosyjskich oraz serialowych dystopiach.

Wśród zaproszonych gości znajdują się producentki i scenarzystki, takie jak Sarah Dollard, Lisa Gifford, Rochelle Dancel i Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz. Nie zabraknie gwiazd internetu, jak Zwierz popkulturalny, Jakbyniepaczeć czy Mysza Movie.

W ramach nocnych maratonów serialowych Canal+, które wykroczą poza czas SerialConu i potrwają do 5 maja, goście festiwalu zobaczą serial „Kruk”, drugi sezon „Belfra” oraz duński serial „Ride Upon the Storm”, brytyjski „Hard Sun” i amerykański „Snowfall”.

Off Scena

jest uzupełnieniem festiwalu filmowego koncertami. W tym roku w Krakowie zagrają m.in. Jeremy Gara, Lazy Habits, Roo Panes, Mark McGowan, Home$lice, Carnival Youth, a także polscy artyści Reni Jusis, Baasch, So Flow, Sonbird, Miro Kepiński, BeMy czy Taśma.

11. Netia Off Camera odbędzie się w Krakowie w dniach 27 kwietnia – 6 maja. 5 maja, podczas Gali Zamknięcia, poznamy laureatów głównych konkursów festiwalu, a także zwycięzców konkursu filmowego #63PL, skierowanego do młodych ludzi w wieku 15-22 lata, którzy chcą w twórczy sposób opowiedzieć o osobie, którą uważają za bohatera.

Więcej informacji o konkursie #63PL na www.pisf.pl.

Więcej informacji o festiwalu Netia Off Camera na stronie: www.offcamera.pl.


23.04.2018