11. Planete+ Doc Film Festival - zapisy na masterclassy

Organizatorzy Planete+ Doc Film Festival zapraszają osoby z branży oraz studentów szkół filmowych do zapisów na wykłady mistrzowskie organizowane w ramach 11. edycji festiwalu.

„Obraz i dźwięk, rytm i czas. Czyli wideoklipy Michela Gondry’ego”

10 maja, godz. 12.00 w warszawskiej Kinotece francuski reżyser Michel Gondry opowie o swoim podejściu do łączenia obrazu z dźwiękiem i sposobach transkrypcji wrażeń jednego zmysłu na drugi. Reżyser poruszy zagadnienia rytmu, czasu, żonglerki konwencjami i ciągłej współpracy z artystami. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz wideoklipów twórcy, które stworzył dla takich artystów, jak: Björk, Kanye West, The Chemical Brothers, Daft Punk, Rolling Stonesi, Radiohead, Kylie Minogue czy The White Stripes. Masterclass poprowadzi dziennikarz muzyczny Filip Kalinowski.

 

Wykład mistrzowski Michela Gondry’ego jest organizowany we współpracy z Creative Europe Desk Polska. Zapisy od osób z branży i studentów szkół filmowych przyjmowane są do 18 kwietnia pod adresem info@kreatywna-europa.eu. Dla pozostałych osób bilety będą dostępne w sprzedaży od 1 maja w Kinotece.

Retrospektywa Michele Gondry’ego

Poza wykładem mistrzowskim widzowie będą mogli zapoznać się z dorobkiem dokumentalnej twórczości Michela Gondry’ego w ramach retrospektywy jego obrazów. Najnowszy film reżysera „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” weźmie udział w konkursie głównym o nagrodę Millenium.

Erwin Wagenhofer i tworzenie zaangażowanych filmów dokumentalnych

Drugim wykładem mistrzowskim podczas festiwalu jest masterclass Erwina Wagenhofera, który odbędzie się 11 maja o godz. 14.00 w Kinotece. Twórca trylogii dokumentalnej: „Nakarmimy świat” (2005), „Zaróbmy jeszcze więcej” (2008) i „Alfabetu” (2013) opowie o tworzeniu zaangażowanych filmów dokumentalnych. Wykład poprowadzi koordynatorka działań Klubów Krytyki Politycznej Agnieszka Wiśniewska, której reżyser opowie o swojej wizji kina dokumentalnego, filozofii i metodach pracy.

 

Osoby związane z branżą oraz uczniowie szkół filmowych mogą przesyłać zgłoszenia na wykład mistrzowski Erwina Wagenhofera na adres masterclass@planetedocff.pl do 18 kwietnia. Bilety dla pozostałych osób do kupienia w Kinotece od 1 maja.

Filmy Erwina Wagenhofera na festiwalu

W konkursie głównym weźmie udział film dokumentalny „Alfabet” (2013). Widzowie zobaczą także mini-retrospektywę twórczości reżysera „3 x Erwin Wagenhofer”.

Partnerami wykładów mistrzowskich Michela Gondry’ego i Erwina Wagenhofera są: Canon Polska, Warszawska Szkoła Filmowa, Mazovia Warsaw Film Commission oraz magazyn „FilmPRO”.

Warsztaty Canon Polska

Warsztaty skierowane są do profesjonalistów pracujących w branży filmowej, uczniów kierunków filmowych oraz osób zainteresowanych i zajmujących się na co dzień filmem. Szkolenia odbędą się w Warszawie (17 maja o godz. 11.00, Kinoteka) oraz we Wrocławiu (11 maja, godz. 11.00, Dolnośląskie Centrum Filmowe). Poprowadzą je Robert Woźniak z Canon Polska oraz Jacek Szymczak – reżyser filmów dokumentalnych, operator obrazu, fotograf i producent, wykładowca akademicki.

 

11. edycja festiwalu Planete Doc odbędzie się w dniach 9 – 18 maja 2014 r. w Warszawie i we Wrocławiu. Wydarzenie jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Szczegółowy program warsztatów już od 15 kwietnia na www.planetedocff.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

28.03.2014