11. Planete+ Doc Film Festival

11. edycja Planete+Doc Film Festival odbywa się w dniach 9-18 maja w Warszawie i Wrocławiu. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda Millenium

W międzynarodowym Konkursie Głównym o Nagrodę Millenium zawalczą m.in. „Is the Man Who Is Tall Happy?” Michaela Gondry’ego – animowana rozmowa reżysera z jednym z najsłynniejszych współczesnych myślicieli, Noamem Chomskym oraz „Song from the Forest” Michaela Oberta o Louisie Sarno, przyjacielu Jima Jarmusha, który ćwierć wieku temu porzucił życie w Nowym Jorku i zamieszkał w afrykańskiej dżungli. Polskim akcentem będzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Badjao. Duchy z morza” w reżyserii Elizy Kubarskiej. Więcej informacji o Konkursie Głównym tutaj

Canon Cinematography Award

Canon Cinematogpaphy Award to jedyna w Europie nagroda przyznawaną twórcom obrazu na festiwalu filmów dokumentalnych. W tym roku szansę na jej zdobycie mają takie filmy jak: „Atlas” Antoine’a D’Agaty, „#chicagoGirl – The Social Network Takes on a Dictator” Joe’a Piscatelli oraz „Once Upon a Forest” Luca Jacqueta, twórcy kultowego „Marszu pingwinów”.

Polskie filmy w programie

Polskie produkcje, również te współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, znalazły się w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych 11. edycji Planete+ Doc. Oprócz Konkursu Głównego polskie filmy pojawią się również w takich sekcjach, jak: konkurs „Nos Chopina”, konkurs Nagroda Magicznej Godziny, „Buntuję się więc jestem”, „25 lat minęło”, „Miasto jest nasze”, „Historie intymne”. Więcej szczegółowych informacji o polskich produkcjach tutaj

Film otwarcia

8 maja w warszawskim kinie Iluzjon (godz. 20.00) oraz 9 maja we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym (godz. 19.00) 11. Planete+ Doc Film Festival otworzy film „Miara wszechrzeczy” czyli film dokumentalny na żywo (tzw. live documentary) Sama Greena, nominowanego w 2004 roku do Oscara za film The Weather Underground. Tematem obrazu jest Księga rekordów Guinnessa. Widzowie zobaczą filmowe portrety najbardziej oryginalnych rekordzistów świata.

Film Polańskiego i retrospektywa Gondry’ego

Wśród filmów pokazywanych poza konkursem widzowie zobaczą m.in. „Weekend of a Champion” Romana Polańskiego o Jackie Stewarcie, gwieździe Formuły 1, „Świątynie kultury 3D” – pokazywany w 3D wspólny projekt sześciu światowej sławy filmowców, w tym Roberta Redforda, Wima Wendersa i Michaela Glawoggera, portretujący wybrane przez autorów „świątynie kultury” oraz retrospektywę dokumentalnej twórczości Michaela Gondry’ego. W nowej sekcji filmowej, poświęconej legendarnym reżyserom, pokazane zostaną m.in. filmy: „Więcej niż Bergman” Jane Magnusson i Hyneka Pallasa oraz „Paryż Rohmera” Richarda Miseka.

Retrospektywa twórczości Jacka Bławuta

Retrospektywa polskiego reżysera obejmie filmy wyreżyserowane przez Jacka Bławuta, obrazy zrealizowane przez jego uczniów, filmy w których wystąpił jako aktor oraz przy których pracował jako operator zdjęć. Po wybranych pokazach retrospektywy widzowie w Warszawie i Wrocławiu będą mieli okazję spotkać się z reżyserem i jego gośćmi: Markiem Koterskim, Tomaszem Wolskim, Maciejem Cuske oraz Jackiem Piotrem Bławutem. W ramach retrospektywy Jacka Bławuta zostanie pokazanych ponad 25 filmów. W Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu pokazane zostanie 7 tytułów z obszernego programu retrospektywy, a w ramach cyklu „Planete+ Doc Masters” po pokazie filmów „Wirtualna wojna” i „Cyrk Skalskiego” Jacek Bławut poprowadzi wykład mistrzowski. 

Akademia Planete+ Doc

W programie Planete+Doc Film Festival znalazły się również pokazy filmów dokumentalnych dla najmłodszych oraz warsztaty dla dzieci, uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych, wyższych oraz nauczycieli. Organizatorzy pokażą film „Alphabet” Erwina Wagenhofera, któremu towarzyszyć będzie debata o przyszłości polskiej edukacji. Więcej o Akademii Planete+ Doc tutaj

Masterclassy

W tym roku Warszawy i Wrocławia przyjedzie ponad 70 twórców (reżyserów, producentów, operatorów) i bohaterów filmów pokazywanych na festiwalu. W ramach wykładów mistrzowskich o tym jak kręcić teledyski opowie Michael Gondry, a o tworzeniu zaangażowanych filmów dokumentalnych Erwin Wagenhofer. Ten wykład przeznaczony jest dla osób związanych z branżą filmową oraz uczniów szkół filmowych. Zgłoszenia na masterclass Erwina Wagenhofera można ciągle przysyłać na masterclass@planetedocff.pl.

Festiwal ze wsparciem PISF

11. Planete+ Doc Film Festival współfinansowany jest przez PISF-Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nie tylko Warszawa i Wrocław

W tym roku w programie festiwalu znalazło się ponad 150 filmów dokumentalnych. Od 9 do 18 maja zobaczą je widzowie w Warszawie (Kinoteka, Iluzjon) i Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe). W ramach „Weekendu z festiwalem Planete+ Doc” odbywającym się w dniach 16 – 18 maja festiwalowe filmy wyświetlone będą jednocześnie w 10 innych miastach w Polsce.

 

Więcej informacji na stronie: www.planetedocff.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

09.05.2014