11. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

11. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, który odbędzie się w dniach 25-31 października, będzie dedykowana Tadeuszowi Konwickiemu.

 

W tym roku Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej będzie odbywał się na Pradze i na Muranowie. Oficjalnym kinem festiwalu będzie kino Praha, pokazy odbędą się także w Muzeum Historii Żydów Polskich. W programie znalazło się 35 fabuł i dokumentów prezentowanych i nagradzanych na światowych festiwalach.

Kino Praha

Festiwal rozpocznie się 25 października w kinie Praha przedpremierowym pokazem filmu niemieckiej reżyserski Margarethe von Trotta „Hannah Arendt”. W programie kina Praha znalazło się 16 filmów, m.in.: „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Prawdziwe Bękarty Wojny” Min Sook Lee, „Mój Przyjaciel Wróg” Erana Riklisa, „5 Rozbitych Kamer” Guya Davidi i Emada Burnata czy „Amy Winehouse: dzień, w którym przyjechała do Dingle” Maurice’a Linnane. Bilety kosztują 7 zł.

Muzeum Historii Żydów Polskich

W Muzeum Historii Żydów Polskich projekcje rozpoczną się 27.10 przedpremierowym pokazem nominowanego w tym roku do Oscara filmu „Strażnicy” („The Gateskeepers”) w reż. Drora Moreha. W programie także mi.n.: „Ocaleni” Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej, retrospektywa filmów laureata „Honorowej Kamery Dawida WJFF 2013” Tadeusza Konwickiego czy pokaz dokumentu upamiętniającego przypadającą w tym roku rocznicę 70. Powstania w Sobiborze z udziałem reżyserki Lily van den Bergh: „Bunt w Sobiborze” („Revolt in Sobibor”).

Nagrody festiwalu

31 października w Muzeum Historii Żydów Polskich festiwal zakończy film o arcybiskupie Paryża Jaean Marii Lustigerze p.t. „Żydowski kardynał” w reż. Ilana Cohena. Pokaz zamykający festiwal będzie jednocześnie polską premierą tego obrazu. Przed projekcją nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i nagród Kamer Dawida. W tegorocznym Jury zasiądą Paweł Smoleński, Ewa Opawska oraz Anna Wacławik-Orpik.

 

Nagrody w tegorocznym konkursie:

  • Nagroda Główna Kamera Dawida ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego filmu festiwalu w wysokości 15 000 PLN
  • Nagroda Specjalna Kamera Dawida przyznana przez Prezesa TVP – 10 000 PLN

Pełen repertuar festiwalu mozna znaleźć na www.wjff.pl.

 

Informacja prasowa

25.10.2013