12. Animator

Kwalifikujący do Oscarów® 12.  Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR wystartował 5 lipca w Poznaniu. To jedno z największych wydarzeń poświęconych animacji w Europie, uhonorowane jubileuszową nagrodą PISF. Tegoroczna edycja jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W ramach 12. Animatora zaprezentowanych zostanie ponad 300 filmów z całego świata. W konkursie międzynarodowym o Grand Prix – Złotego Pegaza powalczy 45 tytułów krótkometrażowych. Wybrano je z ponad 1000 propozycji nadesłanych z 64 krajów, w tym z tak egzotycznych miejsc, jak Kostaryka, Kuba, Kuwejt, Makau czy Martynika. W tym roku po raz drugi odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, który jest doskonałą okazją do poznania najnowszych dokonań rodzimych twórców.

Polskie filmy w konkursach

W tym roku o nagrodę w konkursie głównym walczy pięć obrazów, w tym m.in.

„Jeszcze jeden dzień z życia” Damiana Neonowa i Raúla de la Fuente. Więcej o polskich produkcjach, które w Poznaniu będą rywalizować o nagrody tutaj.

Główne punkty programu

W programie głównym festiwalu znalazły się m.in. Animation as a Statement – cykl obejmujący retrospektywę Janet Perlman, sekcja animacji non-fiction oraz specjalny pokaz Kobiety Mają Głos. ANIMATOR 2019 to także Animacja z Norwegii, Animacja i VR oraz ANIMATOR PRO – obszerny blok skierowany do profesjonalistów, animowane seriale oraz program wydarzeń specjalnych, obejmujący koncerty, silent disco, jak i nowość – Silent Cinema, a dla najmłodszych widzów ANIMATOR DLA DZIECI, gdzie m.in. będzie można nakręcić swój pierwszy film.

Gdzie oglądać filmy?

Projekcje filmowe odbywają się w wyremontowanym Kinie Muza, w Kinie Pałacowym oraz Sali Wielkiej CK Zamek. Warsztaty i wykłady oraz program dla profesjonalistów Animator PRO, odbywają się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nieodłącznym miejscem spotkań jest  Klub Festiwalowy w parku im. H. Wieniawskiego za Operą. Poza koncertami odbywają się tam pokazy Kina Nocnego oraz silent disco.

Animator PRO

Od kilku lat przeglądom filmów towarzyszy Animator PRO, czyli konferencja skierowana do profesjonalistów z branży kreatywnej, będących na różnym etapie rozwoju swojej kariery. 

W tym roku Poznań odwiedzi m.in. Tim Allen, brytyjski animator stop-motion, który pracował przy takich produkcjach, jak „Gnijąca Panna Młoda” Tima Burtona, „Baranek Shaun”, czy „Wyspa psów” Wesa Andersona. Jednym z tematów poruszonych podczas tej części będą obecne w Polsce od niedawna tzw. zachęty finansowe, o których opowie Anna E. Dziedzic z Film Commission Poland.

Pełen program sekcji branżowej tutaj.

12. ANIMATOR odbędzie się w Poznaniu w dniach 5-11 lipca.

Na podstawie informacji prasowej


03.07.2019