12. CinePolska w Rumunii i Mołdawii

Najnowsze polskie filmy będzie można oglądać w sześciu miastach Rumunii i Mołdawii w ramach 12. festiwalu CinePOLSKA, które odbędzie się w dniach 24 marca – 9 kwietnia.

W dniach 24 marca-9 kwietnia projekcje na terenie Rumunii odbędą się w Jassach, Piatra Neamt, Timișoarze, Gałaczu, Târgu Mureș, a w Mołdawii w Bielcach.

Historie ze współczesności

„Tegoroczne filmy to przede wszystkim porywające historie o ludziach stających przed trudnymi wyborami, które pozwalają widzowi wzruszyć się, zamyślić, ale też i pośmiać. Akcja większości z nich dzieje się współcześnie” – tłumaczy Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich organizuje festiwal. – „Hasło CinePOLSKA 2017, »Historie ze współczesności«, ma też drugie znacznie. Te filmy, które opowiadają o przeszłości i w tym sensie dotykają historii, mają uniwersalne i bardzo współczesne przesłanie” – dodaje.

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Widzowie przeglądu z sześciu miast będą mogli zobaczyć trzy polskie filmu fabularne. Pierwszy z nich film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego, który prezentuje historię o muzykach walczących o duchową wolność w ponurych czasach stalinowskich, będąc jednocześnie hołdem dla jazzu i jego pionierów.

„Body/Ciało”

Goście festiwalu będą mogli również zobaczyć film Małgorzaty Szumowskiej pt. „Body/Ciało”, uhonorowany m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale za najlepszą reżyserię. Prosta z pozoru historia rodzinna, w rękach młodej reżyserki staje się emocjonującą dyskusją o duchowości, życiu po śmierci i naszym stosunku do ciała.

„Moje córki krowy”

Trzeci film w programie to „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, tragikomiczna historia dwóch sióstr Marty i Kasi, które w obliczu trudnych rodzinnych wydarzeń, zmieniają całkowicie nastawienie do siebie. Film zdobywał nagrody publiczności na wielu festiwalach, w tym m.in. w 2016 roku na „Ceau, Cinema!” w Timișoarze.

Źródło informacji: www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/przeglad-cinepolska-w-szesciu-miastach.html

23.03.2017