12. Festiwal "Łodzią po Wiśle"

To już 12. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”. Najnowsze dokonania studentów zostaną zaprezentowane 25 i 26 kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon. Na konkursowe i pozakonkursowe pokazy złożą się po raz pierwszy prezentowane szerokiej publiczności etiudy fabularne, dokumentalne, operatorskie i animacje. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Profesjonalne jury przyzna Grand Prix, nagrody w czterech kategoriach: Najlepsza etiuda fabularna, Najlepsza etiuda dokumentalna, Najlepsza etiuda eperatorska/zdjęcia, Najlepsza etiuda animowana oraz wyróżnienia.

Pierwsza publiczność

– Organizujemy festiwal w Warszawie, by pokazać filmy studenckie branży filmowej, producentom, dziennikarzom, a przede wszystkim publiczności. Ten zamiar z roku na rok coraz lepiej udaje się realizować – mówi Krzysztof Brzezowski, Pełnomocnik Rektora ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą, dyrektor festiwalu. – To początek życia festiwalowego filmów, wyjście poza mury szkoły i często pierwsze laury.

Wierni widzowie

Festiwal jest organizowany w Warszawie od 2003 r. Od początku założeniem „Łodzią po Wiśle” była promocja studentów, konfrontacja ich twórczości z odbiorcami poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Festiwal ma swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Dyskusje po projekcjach wzbudzają zawsze wiele emocji.

Imprezy towarzyszące

Organizatorzy zapraszają również na pokaz specjalny filmu „Jaskółka” w reżyserii Bartosza Warwasa – autora drugiego w historii Szkoły Filmowej pełnometrażowego dyplomu – i spotkanie z twórcami, a także na dyskusję „Filmowcy i krytycy rozmawiają”.

 

W Iluzjonie zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna „Przeczucia” studenta fotografii Roberta Mainki. Jest to fantazja na temat niezrealizowanego filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Osioł grający na lirze”. Cykl został opublikowany w artbooku „Powidoki/afterimages” wydanym przez Szkołę Filmową z okazji jej 65-lecia.

Sukcesy absolwentów

Laureaci „Łodzią po Wiśle” zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach, czego przykładem są „Opowieści z chłodni” z 2010 w reż. Grzegorza Jaroszuka, nagrodzone Grand Prix „Łodzią po Wiśle”, a potem docenione na ponad 30 festiwalach zagranicznych. Nagrodzeni z poprzednich lat to obecnie uznani twórcy, m.in. Leszek Dawid, reżyser filmu „Jesteś Bogiem” (w 2004 jego „Bar na Victorii” wygrał festiwal) czy Filip Marczewski, który w 2012 r. debiutował filmem fabularnym „Bez wstydu” (jego etiuda „Melodramat” triumfowała w 2005).

 

Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Wszystkie szczegóły i program: www.lodziapowisle.pl.

 

Na podstawie nadesłanej informacji

18.04.2014