12. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka

W dniach 24 kwietnia – 30 maja w Londynie odbędzie się 12. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nowe polskie kino

W programie znalazły się m.in. polskie dokumenty: „Abu Haraz” Macieja Drygasa oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego. Widzowie zobaczą również „Ambassadę” Juliusza Machulskiego, „Nieulotne” Jacka Borcucha, „Miłość” Sławomira Fabickiego, „Dziewczynę z szafy” Bodo Koxa, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Facet (nie)potrzebny od zaraz” Weroniki Migoń, „Bilet na Księżyc” Jacka Bromskiego, „Drogówkę” Wojciecha Smarzowskiego, „Aleksandra” Anki i Wilhelma Sasnal oraz „Psie Pole” Lecha Majewskiego.

Pokazy filmów Andrzeja Wajdy

Organizatorzy festiwalu przygotowali specjalny pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” połączony z dyskusją dotyczącą transformacji i jej wpływu na przemysł filmowy. Dodatkowo w ramach sekcji prezentujacej klasykę polskiego kina widzowie zobaczą film „Człowiek z marmuru”.

Cinema of desire – retrospektywa filmów Waleriana Borowczyka

W tym roku podczas festiwalu Kinoteka publiczność będzie mogła obejrzeć zrekonstruowane filmy polskiego malarza, rzeźbiarza i reżysera Waleriana Borowczyka. Przegląd jest pierwszą tak obszerną retrospektywą filmów Waleriana Borowczyka w Wielkiej Brytanii. Retrospektywa potrwa od 1 do 27 maja. W jej trakcie odbędzie się dwudniowy przegląd filmów krótkometrażowych. Pierwszego dnia pokazane zostaną obrazy, które reżyser sam wybrał na wystawę w Le Ranelagh w Paryżu w 1965 roku, m.in. „Renaissance” (1963), „Był raz Sobie…” (1957), „Encyclopedie de Grand-Maman” (1962), „Dom” (1958), „Szkoła” (1958), „Le concert” (1962), „Sztandar młodych” (1957), „Strip-Tease” (1957), „Les Astronautes” (1959), „Nagrodzone uczucie” (1957), „Les Jeux Anges” (1964).

Wykład mistrzowski z Tomaszem Opasińskim

Retrospektywie filmów Waleriana Borowczyka towarzyszyć będą liczne imprezy dodatkowe. Jedną z nich jest wykład mistrzowski z grafikiem i ilustratorem Tomaszem Opasińskim. W trakcie dwóch sesji uczestnicy skoncentrują się na rozwoju projektu graficznego filmów Waleriana Borowczyka. Dowiedzą się jak odnieść sukces jako projektant plakatów oraz przekonają się, jaki wkład może wnieść projektant w zrozumienie i postrzeganie kina.

Pokazy specjalne

Na specjalnych pokazach wyświetlone zostaną dwa najgłośniejsze zeszłoroczne polskie filmy:  „Ida” Pawła Pawlikowskiego i „Papusza” Joanny Kos Krauze i Krzysztofa Krauze. Oba filmy poprzedzone będą dyskusją z widzami.

Allan Starski BAFTA Masterclass

Scenograf Allan Starski, zdobywca Oskara, współpracujący m.in. z Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą czy Stevenem Spielbergiem, opowie o pracy przy polskich i zagranicznych produkcjach.

Warsztaty dla producentów

Podczas trzydniowych warsztatów 10 wybranych producentów będzie miało możliwość podnieść swoje umiejętności w pitchingu, marketingu, dystrybucji czy finansowaniu produkcji. Warsztaty prowadzone będą w formie wykładów, case studies oraz wykładów mistrzowskich z takimi profesjonalistami, jak Gavin Humphries czy Olivier Kaemfer.

Festiwal ze wsparciem PISF

12. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Pełny program festiwalu: kinoteka.org.uk.

 

Magdalena Wylężałek

07.04.2014

Galerie zdjęć