12. Integracja Ty i Ja

W dniach 8-12 września w Koszalinie odbędzie się 12. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”. Wydarzenie jest współfinasowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Wizerunek moją siłą”

Głównym celem festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Impreza jest prezentacją filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi „Wizerunek moją siłą”. O nagrody – Motyle 2015 – będą walczyć filmy dokumentalne i fabularne z całego świata podejmujące temat niepełnosprawności. Program filmowy uzupełnią m.in. przedstawienia teatralne, wystawy fotograficzne, koncerty, prezentacje, warsztaty i spotkania z gośćmi.

Polskie filmy w konkursach

W konkursie filmów fabularnych pokazany zostanie film Jacka Lusińskiego „Carte Blanche”. Z kolei w konkursie filmów dokumentalnych biorą udział następujące polskie produkcje: „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek, „Dawaj, Alek, dawaj” Moniki Skrzypczak, „Guma twardszy niż skała” Izabeli Szukalskiej, „Inspirująca cisza” Barbary Jendrzejczyk, „Jak to jest z tym życiem?” Sylwii Michałowskiej, „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki, „Szpila” Ewy Golis, „Tadeusz Głowala” Ireneusza Bukowskiego oraz „To nie koniec drogi” Roberta Czyżewicza, Jarosława Frankowskiego i Sebastiana Korczaka. W konkursie filmów dokumentalnych pokazana zostanie także amerykańsko-polska koprodukcja „Na barkach lwa”, reż. Erinnisse i Patryk Rębisz. Do konkursu filmów amatorskich zakwalifikowało się 7 obrazów z całej Polski.

Repliki festiwalu

Tradycyjnie część filmów pokazywanych w Koszalinie będzie prezentowanych równolegle w 30 mniejszych miejscowościach w ramach „Małych Festiwali Ty i Ja”. Z kolei w dniach 9-10 września w ramach wydarzenia „2 dni z EFF Integracja Ty i Ja” kina studyjne w wybranych miastach Polski pokażą 6 wyselekcjonowanych filmów, które znalazły się w programie koszalińskiego festiwalu.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.integracjatyija.pl

26.08.2015