12. MFF Żydowskie Motywy

W dniach 18-22 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. W tegorocznym programie znalazło się kilkadziesiąt najnowszych fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Węgier, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.

Festiwal Żydowskie Motywy

Festiwal Żydowskie Motywy od 2004 r. przybliża polskim widzom fascynującą żydowską kulturę, pielęgnuje pamięć o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów i promuje idee tolerancji i kulturowej otwartości poprzez uniwersalny język sztuki filmowej.

Filmy o historii i współczesności

Tradycyjnie publiczność festiwalu będzie miała szansę obejrzeć wiele produkcji poświęconych historii i tradycji narodu żydowskiego. Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie też filmów opisujących skomplikowaną i pełną paradoksów rzeczywistość współczesnego Izraela i żydowskiej diaspory. Wybrane projekcje uświetnią debaty i spotkania z twórcami.

Polskie filmy na festiwalu

Kadr z filmu „Dotknięcie Anioła”, fot. materiały prasowe

Polską kinematografię w programie festiwalu reprezentować będą filmy fabularne i dokumentalne: „Demon”, reż. Marcin Wrona, „Letnie przesilenie”, reż. Michał Rogalski, „Dotknięcie Anioła”, reż. Marek Tomasz Pawłowski, „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, reż. Krzysztof Kopczyński, „Klezmer”, reż. Piotr Chrzan, „Historia Ireny Sendlerowej”, reż. Andrzej Wolf, „Bente i Aleksander”, reż. Andrzej Titkow, „Chcę żyć”, reż. Ewa Żmigrodzka, Krzysztof Zwoliński, „Tora i miecz”, reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek.

Jury

W skład tegorocznego Jury wejdą: reżyserka i scenarzystka Anna Kazejak, dokumentalista Paweł Łoziński oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Spośród wszystkich prezentowanych filmów jurorzy wytypują laureatów czterech głównych nagród festiwalu, w tym tej najważniejszej – Złotego Warszawskiego Feniksa. Oprócz tego filmy festiwalowe będą rywalizowały o Nagrody Specjalne oraz o Nagrodę Publiczności.

Wstęp wolny

Na wszystkie pokazy i spotkania wstęp wolny – wejściówki do odbioru w kasie kina od 13 maja. Projekcje i spotkania z reżyserami odbywać się będą w Kinie Muranów, ul. Andersa 5. Debata Smaki szczególne – żydowska kultura kulinarna jako wehikuł pamięci i tożsamości, połączona z projekcją filmu „Deli Man” (reż. Erik Anjou, USA, 2014) odbędzie się w MENORA InfoPunkt, pl. Grzybowski 2. Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Żydowskie Motywy. Partnerem Głównym jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wydarzenie jest współfinansowanie przez: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie festiwalu: www.jewishmotifs.org.pl.

Na podstawie informacji prasowej 

04.05.2016